| anonim_4396 a întrebat:

vreau sa ma inscriu la Facultatea de Medicina Veterinara peste 2 ani (inca sunt la liceu). Profesoara de biologie s-a adresat tuturor celor din clasa spunandu-le ca daca vor sa mearga la medicina, trebuie sa invete inca din a-11-a pentru a-i fi mai usor. As vrea sa stiu ce manuale ar trebui sa-mi cumpar. Sper ca ma puteti ajutabig grin

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Uita-te pe site-ul oficial al facultatii la care vrei sa mergi, la Admiterea 2012 si o sa vezi din ce se da anul acesta. Tot cam asa o sa fie si peste 2 ani, nu prea le schimba si o sa stii din ce trebuie sa te pregatesti si manualele pe care sa le folosesti. Numai bine!

| foxsilver a răspuns:

Se pare ca la Facultatea de Medicina Veterinara nu se da examen:
http://www.uaiasi.ro/....../index.php
Ca sa-ti fie mai usor, probabil ca ar trebui sa abordezi cate ceva din materiile din primul an de facultate:
http://www.uaiasi.ro/....../index.php

| XatomisX a răspuns:

Prostie du-te si tu la alta sectie nu veterinar straight face stomatologie sau ceva mai calumea happy

| venusdoom a răspuns (pentru XatomisX):

De fapt, asta e singura mea optiune daca vreau sa lucrez in viitor cu animalelebig grin

| Dianaㄨ a răspuns:

Mama mea este medic veterinar si, pot sa-ti spun doar ca trebuie sa stii foarte bine zoologia.
De asemenea, o sa trebuiasca sa inveti foarte mult si sa iti placa enorm animalele.[Totusi sa nu-ti fie mila]
Vei invata toate bolile parazite, toti parazitii care exista, va fi foarte mult dar nu e imposibil deloc.
Invata sa stii foarte bine organismul animalului si, succes la taiat pisici!
laughing

O zi placuta!

| Lazar_Karina_1992 a răspuns:

SlIpKnOt06 mai bine ti-ai tine gura decat sa trancani fara sa stii. venus, eu sunt la veterinara si te sfatuiesc sa lasi siteul, pentru ca momentan nu se ocupa mai nimeni de el. pentru moment, facultatea accepta dosar la admitere, insa din pricina unor probleme interne (idioti care o folosesc pe post de facultate de rezerva si dc vad un cal cu mate pe-afara lesina), incepand de la anul, se va baga examen. ca manuale ai nevoie de biologie de a 9-a si a 10-a, precum si chimie organica. manualele de la profilul mate-info ajung. totusi, te-as sfatui sa te gandesti bine daca stomacul tau rezistalaughing cainele strivit pe autostrada e nimic in comparatie cu ce vei intalni in facultate, insa vei obtine o meserie frumoasa si infinite posibilitati de angajare (si nu la fundu vacii, cum spun majoritatea)

| Pufy12 a răspuns (pentru Lazar_Karina_1992):

Buna,karina! Am si eu o intrebare pentru tine daca ai vrea sa imi dai un raspuns. Eu am calitatea de a face fata la orice scarbosenie nu imi e teama de absolut nimic sunt in stare sa bag si mana in fundul vacii pana la gat nu ini e rusine frica sau scarba. Ce imi este cel mai teama imi este de teorie decat de practica. Intrebarea mea pentru tine e Ce studii se fac la facultate va fi multa chimie? Va fi grea? Adica... Teoria este complicata?