| Ticutzza a întrebat:

Buna,vreau si eu sa stiu cum se calculeaza aria unei suprafete neregulate.

P.S.: sunt clasa a 6-a.

4 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Depinde da cat de neregulate sunt. Daca sunt patrate, dreptunghiuri, cercuri, figuri cunoscute atunci stii. Daca e neregulata :se imparte in figuri cunoscute.Se calculeaza aria la fiecare apoi se aduna. Daca suprafata nu se poate imparti in figuri regulate, atunci mai asteapta, pana inveti integralele, prin liceu.

| CookieMtfk a răspuns:

Se introduce intr-un vas cu apa plin si apa, se scoate si se observa ca o parte din apa a dat peste.Se calculeaza apa care a dat peste umpland cu o galeata gradata locul ramas gol.

| PopAdrian a răspuns (pentru CookieMtfk):

Asta e volumul, nu aria.

| Maria_Ciocan_1973 a răspuns:

Se imparte in triunghiuri, dreptunghiuri, patrate etc. si apoi se calculeaza ariile lor. Aria totala este suma ariilor obtinute