Întrebare recomandată | MilkaFriend a întrebat:

acum sunt pe clasa a 12-a si as dori foarte mult sa studiez in Marea Britanie.Mi-am dorit acest lucru de 2 ani, dar doar acum am luat hotararea finala sa ma decid daca voi face acest pas.Problema este ca nu dispun de resurse financiare necesare pentru a ma intretine in UK. Dupa cum am citit, in primele 3 luni dupa stabilire, pana la procurarea Yellow Cardului, este necesar suportul financiar de catre parinti, dar nici eu sau parintii mei nu dispunem de aceste posibilitati.Din informatiile care le detin, suma necesara ar fi de 500 de lire pe luna, plus 800 de euro in cont, pentru a dovedi guvernului ca ma pot intretine 3 luni.As dori sa stiu daca exista niste burse care m-ar putea ajuta sa ma intretin in primele 3 luni, dupa care pot munci fara probleme part -time, in urma obtinerii cardului galben. Vreau sa stiu daca am vreo sansa sa studiez in Marea Britanie, daca nu am destule resurse financiare, nici macar pentru intretinerea de 3 luni, iar asta nu doresc sa ma opreasca, sa nu imi pot indeplini visul.
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| AlaMic1980 a răspuns:

Toate bursele sunt date copiilor cu mămici si tatici parlamentari si oameni de afaceri așa ca răspunsul este Nu deoarece traiesti într o tara unde nu contează meritul intelectual ci doar sa te fi născut in familia potrivita

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Dupa bac in Bucuresti e un talcioc cu diverse facultati care recruteaza romani in Regat si daca scoti medie peste 8 te ia la ei si iti da o bursa destul de buna in timpul care inveti. Dupa aia te angajezi la norma redusa si cel mai sigur vei avea un post de munca asigurat dupa studiile terminate

| Ioscaa1 a răspuns:

Nu stiu daca te ajut cu ceva da si noua profa de engleza ne-a spus despre o fosta eleva ca si tine care a plecat in Marea Britanie pentru studii.Cica iti platesc ei scoala tu doar sa ai bani pentru tine si banii le dai inapoi din salariu minim 1%din salariu in fiecare luna.

| Sieb a răspuns:

Din câte ştiu există o bursă pe care o primeşti dacă ai peste 9.5 la bac sau faci acel împrumut din timp Tuition Fee Loan