| Mirelemi a întrebat:

Am dat examenele la facultate și-am făcut in total 29 de credite, acum, întrebarea mea este, dacă dau Restanțele și iau un examen ca sa fac minimul de 30 de credite pot trece anul? Sau nu mi se mai pune? (gen dacă totalul de credite se face după susținerea restantelor)

Răspuns Câştigător
| Andee10 a răspuns:

Ca să fii 100% sigur poți consulta regulamentul. Dacă faci numărul minim de credite cerut cu siguranță treci anul. Notele și creditele din restanță sunt luate în considerare. E bine să încerci să iei cât mai multe din examenele care ți-au rămas în restanță, pentru că altfel va trebui să le refaci anul următor și mai și plătești pentru ele (cel puțin așa era la mine).

4 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Da poti trece anul.

| Frank51 a răspuns:

Totalul de credite la finalul anului universitar, adica in septembrie dupa sesiunea de restante.

| johnnny123 a răspuns:

Altfel care ar mai fi rostul restantelor, daca nu ar conta?

| Feitan a răspuns:

Depinde de regulile facultatii, la mine primul an puteai sa treci cu 35/60 credite, dar daca aveai 30/60 faceai o cerere si de cele mai multe ori se aproba ( dar asta e la risc, mai bine sa ai fix cat scrie in regulament), niste colegi au patit-o in anul 3 cand nu li s-a aprobat cererea si au trebuit sa repete. Oricum mai ai si toamna, doar atunci afli daca treci sau nu anul.