| euuuu4096 a întrebat:

Am si eu nevoie de ajutor. Cum ar trebui sa formulez daca imi cere intr-un eseu pentru bac, la unul din acele repere, sa scriu opinia mea despre modul in care tema si viziunea despre lume se reflecta in textul studiat. Spre exemplu in poezia testament de Tudor Arghezi. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| dageve a răspuns:

In mod normal, la Bac primesti si alte indicatii, iti dau ei vreo 3-4 subpuncte cu ce trebuie sa ai in vedere, de ex: In redactarea eseului tau trebuie sa ai in vedere: 3 elemente de continut (tema, titlu, structura, compozitie etc.) la alegere. Tu trebuie sa formulezi in asa fel incat sa reiasa abordarea specifica a autorului, ce il face unic, prin ce se defineste universul autorului. Concret, in poezia Testament te poti lega de titlu (cu posibilele interpretari), simbolul si etapele cartii, limbajul "uratului". Cam tot ce contine un eseu obisnuit, cum vi se preda la clasa, doar la inceput si la final, adica ipoteza si concluziile sa contina obligatoriu formulari care sa sublinieze ca tu in eseul tau urmaresti viziunea despre lume. Sper ca te-am ajutat happy