| George989898 a întrebat:

La subiectul al 3-lea, la romana, una din cerinte este sa imi exprim opinia despre modul in care o idee sau tema se reflecta in textul studiat. Ce as putea scrie aici
Trebuie ne aparat sa incep cu "in opinia mea"? Ce as putea scrie la o cerinta de acest gen?

Răspuns Câştigător
| anamariarot a răspuns:

Începi cu „în opinia mea", „consider că", „din punctul meu de vedere" etc, continuând cu o idee generală despre acel text; cu o frază mai lungă în care să cuprinzi esențialul temei/ideii sau ce ți se cere ție. Ulterior, în 2-3(de cele mai multe ori, elevii folosesc 2) argumente, dezvolți ce ai spus inițial. La fiecare argument, începi cu „în primul/al doilea/al treilea rând", explici și dai exemple, iar la final poți scrie: „în concluzie, consider că/din punctul meu de vedere/în opinia mea etc" și mai formulezi o idee.
Caută exemple de texte pe internet și o să le ai în memorie drept surse de inspirație la examen. Mult succes!

2 răspunsuri:
| teo530 a răspuns:

Poti spune eu consider ca, iar la sfarsit in loc de in concluzie poti scrie prin cele mentionate mai sus

| Masha0205 a răspuns:

Poți începe și cu "eu consider ca" sau "părerea mea este ca" dar trebuie neapărat sa începi cu o formulare de genul asta ca asta îți cere "sa îți exprimi opinia"