| xr0sioRx a întrebat:

"susţinerea unei opinii despre modul în care tema şi viziunea despre lume se reflectăîn textul narativ studiat." se afla in cerinta de la ex 3 la romana. Pot sa fac un fel de text argumentativ? ceva gen : In opinia mea, tema x sa reflecta in textul narativ deoarece... In primul rand. In al doilea rand. In concluzie..., merge ceva de genul?

2 răspunsuri:
| Lăurik2 a răspuns:

Depinde. Ar fi de preferat un eseu:
I: Incadrare in curent/gen (liric/epic/dramatic)
Opinie
Apoi spui despre tema, motive literare, titlu, structura, comentezi figuri de stil, secvente etc., iar apoi inchei cu stilul scrierii(limbaj, cum este el(sobru/plin de figuri stilistice) si o concluzie.
Totusi, poti face si un text argumentativ, depinde in ce clasa esti

| xr0sioRx explică (pentru Lăurik2):

Multumesc, eram nedumerit, sunt clasa a 12-a si m-am uitat pe barem si am vazut opinia acolo.