| Lime a întrebat:

Care este configuratia Fe (Z=26) pe straturi (1, 2.7), substraturi(s, pe, d, f) si orbitali? eu am scris cam asa dar nu stiu daca e bine: 1s2 2s2 2p6 3s2 3p6 3d6 4s2.

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Din cate stiu eu, ordinea nivelurilor de energie relative ale atomilor este (in caz general):
1s 2s 2p 3s 3p 4s 3d 4p 5s 4d 5p 6s 4f 5d 6p.
Asta ca sa-ti ajute la intelegerea ordinii de completare a straturilor, substraturilor si orbitalilor. Ma bucur daca te-am putut ajuta.

4 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

Lime, ai scris bine, doar ca energia substratului 3d este mai mare decat cea a substratului 4s, deci configuratia electronica a atomului de Fe(Z = 26) este:
1s2 2s2 2p6 3s2 3p6 4s2 3d6.

| Lime explică (pentru aladinbeci):

Da, asta nu intelegeam... ne-a explicat la clasa dar le mai incurc si vroiam sa stiu sigur cum e bine (apoi mi se ducea tot exercitiul) - uneori scriam 4s dupa 3d, uneori invers...

| Christinex a răspuns:

1s2 2s2 2p6 3s2 3p6 4s2 3d6
( aceasta este cea corecta )

| PrintZzY a răspuns:

1s2 2s2 2p6 3s2 3p6 4s2 3d6
sper ca ti-am fost de ajutor