| teiube a întrebat:

Buna ziua am si eu o intrebare cum imi dau seama e tema unei poezi :de ex daca e de natura de iubire sau arta poetica sau mai stiu eu ce si motive litererare cum imi dau seama

Răspuns Câştigător
| lety93 a răspuns:

De obicei, fiecare epocă literara are nişte teme. Dacă mergem strict pe poezie încearcă să-ţi faci o idee generală despre el. O poezie are cam 3 teme majore. Ca să îţi dai seama de ele caută cuvinte care fac parte din aceeaşi familie lexicală. Dacă ai într-o poezie cuvinte (motive literare) precum: ceas, orologiu, trecere, ani, anotimp -tema îi timpul. Dacă vorbeşte despre lună, soare, stele, planete -îi cosmosul. Şi aşa mai departe...

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

E destul de greu a-ţi da seama. Mai ales avînd în vedere că ai un vocabular şi o modalitate de a scrie româneşte de sperii lumea.

| Ceriik a răspuns:

Pai analizezi elementele poeziei(titlu, decor, personaje). In unele tema iubirii se poate impleti cu tema naturii. Gandeste-te la ce se refera in special poezia. In general tema iubirii o poti recunoaste foarte usor.

| Andreeaaaaaaaaa a răspuns:

Daca spune "soarele straluceste" e despre natura, daca spune "luna straluceste si bate vantul, lupii urla" tot despre natura, dar daca spune"luna straluceste la fel ca ochii Vasilicai (scuze de numelaughing) )" e despre iubire. In general cele fara personaje sunt despre natura... sper ca te am ajutat, funda?

| AlyLov3 a răspuns:

Dupa versuri...