| befreeee a întrebat:

Bună ziua
As vrea sa va întreb dacă vii considerați ca "ingineria produselor alimentare " este o alegere corectă?!

8 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Este o alegere foarte bună, dar trebuie să îți și placă și trebuie să conștientizezi că nu este o facultate prea ușoară. Din punctul meu de vedere este unul dintre cele mai importante domenii în cadrul căruia ai putea să îți desfășori activitatea deoarece alimentația este o nevoie, necesitate. Trebuie să ai și cunoștințe în ce ai putea ieși din această facultate și ce ai putea dobândi.

Absolventul unui program de studiu de licenţă în Ingineria Produselor Alimentare dobândeşte
următoarele competenţe profesionale:
- Identificarea, descrierea şi utilizarea adecvată a noţiunilor specifice ştiinţei alimentului şi siguranţei alimentare;
- Conducerea proceselor generale de inginerie, exploatarea instalaţiilor şi echipamentelor de industrie alimentară;
- Supravegherea, conducerea, analiza şi proiectarea tehnologiilor alimentare de la materii
prime până la produs finit;
- Proiectarea de produse alimentare noi, implementarea şi managementul de proiecte;
- Managementul producţiei, controlul calităţii produselor alimentare şi realizarea proceselor de marketing;
- Managementul tehnologiilor de valorificare a subproduselor şi deşeurilor din industria alimentară şi asigurarea protecţiei mediului;
- Comunicarea cu consumatorii, agenţii economici şi instituţiile abilitate privind respectarea cerinţelor de protecţie a consumatorului, îmbunătăţirea transparenţei informaţiilor dintre
aceştia cu scopul creşterii încrederii consumatorului în produsele consumate.

Absolventul unui program de de studiu de licenţă în Ingineria Produselor Alimentare dobândeşte următoarele abilităţi :
- Monitorizarea şi controlul proceselor tehnologice din industria alimentară, identificarea situaţiilor anormale şi propunerea de soluţii;
- Aplicarea principiilor şi metodelor de bază din domeniu pentru soluţionarea problemelor legate de implementarea şi monitorizarea sistemelor de management al calităţii şi siguranţei
alimentare;
- Evaluarea, conform standardelor existente, a performanţelor tehnologiilor prin intermediul
sistemelor de monitorizare din industria alimentară;
- Evaluarea caracteristicilor, performanţelor şi limitelor sistemelor de management al calităţii şi siguranţei alimentare;
- Aplicarea regulilor de protecţie şi securitate a clienţilor, de igienă şi de siguranţa alimentară;
- Proiectarea de sisteme de management al calităţii şi siguranţei alimentare, pe baza principiilor şi metodelor consacrate din domeniu;
- Proiectarea, conducerea şi îmbunătăţirea continuă a operaţiilor tehnologice din industria alimentară în concordanţă cu cerinţele specifice cadrului legislativ actual privind protecţia mediului;
- Implementarea cerinţelor specifice standardelor de tipul ISO.

Conform Cadrului naţional al calificărilor din România ocupaţii posibile ale absolvenţilor programului de studii de licenţă IPA sunt:
1) Inginer in industria alimentara
2) Inspector de specialitate inginer industria alimentară
3) Referent de specialitate inginer industria alimentară
4) Inginer specialitatea industria alimentara si frig
5) Proiectant inginer produse alimentare
6) Consilier inginer industria alimentara
7) Expert inginer industria alimentara
8) Auditor în domeniul siguranţei alimentare
9) Profesor în învăţământul gimnazial
10) Analist cumpărări/consultant furnizori
11) Expert tehnic extrajudiciar
12) Inginer de cercetare în controlul calităţii produselor alimentare
13)Expert de accesare fonduri structurale şi de coeziune europene

http://www.uav.ro/......FIATPM.pdf

| befreeee explică (pentru T0T):

Mersi..am pus acesta intrebare pentru ca sunt in anul 1 la faculatea USAMV : Control si Expertiza Produselor Alimentare. Sincer, sunt indragostit de faculatea asta si imi place sectiunea pe care o urmez, dar exista guri care spun ca o fac degeaba...aha faculatetea a fost acreditata anul asta

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Personal consider ca e interesanta, dar nu as alege-o ca facultate.

Motivul este ca nu e nici cal nici magar. E ceva cu chimie, procese de obtinere a alimentelor si alte prostioare din astea.

Si la final, dupa ce studiezi ani, ce faci? Iesi pe piata ca ce?

Ca persoana cu experienta in domeniu, sa te ia cine stie cine, nu e cazul. Ca manager sau fonduri europe e, stai cuminte ca nu te baga nimeni in seama la varsta aia.

Asa ca ce o sa faci... cam ca majorotatea absolventilor... o sa iti gasesti un post de secretara sau alte chestii din astea prost platite. Daca esti suficie t de luptatoare, poate o sa cresti. Daca nu... acolo o sa te infunzi.

Nu uita... cu cat pleci mai de jos, cu atat e mai limg drumul pana sus. Si nu te gandii ca o sa ai vreo idee revolutionara. Nu o sa ai nimic. O sa urmezi schema si o sa imbatranesti in schema aia... poate cateva nivele mai sus.

Da, sunt si cateva exceptii in lume cand a pornit ca portar si a ajuns ceo. Dar sunt atat de rare...

Mai gandeste-te ce vrei sa faci in viata si poate alegi o alta facultate. Daca alegi o facultate usoara atunci vei avea anii de facultate usoei si apoi viata mai grea. Daca alegi o facultate grea, vor fi cativa ani mai grei si viata mai usoara.

Stii cum se zice... cine bate mingea pe maidane, mai tarziu bate ciment si betoane. Nu vrei un job necalificat in viata. Chiar nu vrei.

| befreeee explică (pentru cristimihailov):

Multumesc pentru raspuns! Pot sa spun ca nu sunt de aceiasi parere cu tine. Facultatea nu este una usoara(fac vreo 5 tipuri de chimie)
Eu sper sa fie bine

| oprescudorin11 a răspuns:

E interesanta si e chiar TRENDUL!
Ramane pasiunea si priceperea din partea ta.

| Anaasstasssssiaa a răspuns:

Buna! Ai gasit posturi disponibile? Ce faci in prezent?

| aLExaNdRuUUul a răspuns:

Este o alegere foarte buna din punct de vedere a muncii.

| Thewanderlustreader11 a răspuns:

Buna ziua! Stiu ca au trecut 3 ani insa sunt interesata de aceasta facultate. Imi poti spune parerea ta despre ea si daca o recomanzi? Ce oportunități de angajare ai la terminarea acesteia?