| JustinDaniel a întrebat:

Bună ziua, numele meu este Iustin și vreau să dau la un liceu de informatică doar că nu prea știu matematică dar sunt bun în scripting etc, C/C ++ Nu știu dacă o să îmi fie greu dar matematica nu am înțeleso nici o dată și nici nu am putut să o înteleg. Am făcut și site-uri doar pentru amuzament. Deci o să fie greu dacă nu știu matematică la liceu? Sunt în CLs 7 mai am timp happy. Așa!

Răspuns Câştigător
| sweetphilosophy a răspuns:

Salut,
Nu conteaza daca nu intelegi matematica, du-te pe mate-info. O sa faci atata info cat iti doresti si o sa inveti matematica de care o sa ai nevoie, chiar daca o sa stai cu 5 pe linie, nu e bai.
Si eu intr-o vreme ziceam ca nu imi place matematica si nu o sa ma ajute niciodata, si am ajuns sa programez jocuri si sa aflu ca jumate din timp inseamna codare si restul de jumate inseamna matematica (in special geometrie, geometrie analitica, algebra si uneori analiza).
Liceu in general nu e greu, asa ca nu trebuie sa iti faci griji in legatura cu asta si sa urmezi ceea ce iti place.

Multa bafta in continuare

| JustinDaniel explică (pentru sweetphilosophy):

Da mersi plus înțeleg geometria și da știu cum e să faci jocuri mi-am făcut și eu o dată un joc 3d cu UDK Engine. Era shooter dar aveam buguri rolling on the floor multe.

4 răspunsuri:
| Morenna10 a răspuns:

Du-te la mate info, informatica are doar chestiunile de baza din mate

| theodorafemme2001 a răspuns:

NU prea ai cum sa faci informatica daca nu stii matematica. Iti va fi foarte greu.

| Itstimetosayhello a răspuns:

Sunt in clasa a 12-a la mate info si iti zic ca da, o sa iti fie greu rau fara sa stii matematica la mate-info.eu am inteles mate.nu am avut nicio problema.dar am colegi care efectiv nu trec la mate nici in acum.in clasa a 12-a.in cel mai fericit caz.am avut colegi care s au mutat la uman.multi zic ca e un profil greu.dar toata greutatea consta in faptul ca e multa mate.pe care daca nu o stii e imposibil