| AndradaMihalache16 a întrebat:

Sunt clasa a 8-a si încă nu m-am hotărât la ce liceu si profil vreau sa dau. Întrebarea mea este:Ce materii se studiază la filologie si stiinte sociale? Si ma interesează sa stiu daca dupa terminarea liceului, in caz ca aplic la Sociologie, trebuie sa sustin un examen înafara de cel de bacalaureat...si la ce materii? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi materiile & nr de ore la linkul :
http://www.tvrcs.ro/trunchi_comun.php

Vezi materiile la care vei da teze la linkul :
http://isj.gj.edu.ro/wp-content/uploads/2015/10/teze_2015-2016.pdf

Vezi materiile la care dai BAC în Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

Vezi detalii despre BAC-ul după legea nouă în răspunsurile pe care le-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......iam-ca-se/

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Modalitatea de admitere şi disciplinele/Tematica DIFERĂ în funcţie de facultate/localitate!

NU ai precizat localitatea!
Ar trebui să GHICIM din ce localitate este facultatea dorită de tine? rolling on the floor
Sau, vei veni din Constanţa ( spre exemplu ) în Cluj-Napoca?

2 răspunsuri:
| vampyremisa a răspuns:

Salut! Teoretic, in ciclul inferior faci de toate. Mate, fizica, bio, chimie, uman si real. Doar nr. de ore difera. In plus fata de real ai latina, la care se da teza din cate stiu, plus teza la istorie. Sunt 4 discipline care se studiaza fiecare in alt an, adica logica, psihologie, economie si filosofie. In ciclul superior nu mai faci stiintele enumerate, si apare o materie numita Stiintele Naturii, care este un fel de fizica-astronomie-bio-chimie. Bacul se da din romana, materia obligatorie profilului, adica istorie, una la alegere din geogra psiho etc, si o limba moderna plus tic. De facultate, nu stiu, dar poti sa cauti linistita pe net pe site-ul facultatiii la care dai. Acolo vei gasi atat media minima de admitere cat si cele necesare admiterii, camin, discipline la care dai admiterea, daca iti trebuie examen de admitere, si orarul pe ani de studiu si serii.