| Dog4234 a întrebat:

Buna ziua, TPU!
As dori sa va rog sa-mi oferiti un sfat legat de citit si va rog sa nu ma luati la misto. Cand citesc o carte nu ma pot concentra si nu retin nimic din acea carte si din aceasta cauza cred ca sunt prost.
Imi puteti da un sfat in legatura cu aceasta problema?

9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Lipsa de concentrare cand citesti o carte, nu are legatura cu prostia ci cu distragerea!
daca nu esti complet acolo concentrat si te gandesti la cine stie ce, sau este zgomot in jurul tau, este normal ca nu poti citi si intelege ceva!
de aceea unii merg la bibliotecile publice si citesc, pentru ca este liniste acolo!
la fel cum au punctat si ceilalti colegi conteaza si cartea citita daca este o carte pe care nu o consideri interesanta nu o vei citi cu drag.
sunt mai multe cauze ale acestei lipse de concentrare atunci cand citesti o carte!

| StoicAnalysis a răspuns:

O mai am si eu cate o data. Ajuta foarte mult daca incepi cu o literatura mai usoara, de preferabil cu ilustratii. Asta pentru a-ti antrena mintea la imaginatie. Apoi poti citi ce vrei tu, dar la fiecare actiune citita din carte, sa iti imaginezi acea actiune. De exemplu:

In carte scrie: "Si s-a dus eroul cu palosul la spate, pe drumul vestejit, lipsit de viata..."
Cand citesti asta, imagineaza-ti exact un erou care efectiv merge cu sabia pe spatele sau mergand pe un drum fara verdeata si pustiu.
Ajuta foarte mult imaginatia si interesul. Daca nu le ai, nu poti retine mai nimic.

| Denisa0954 a răspuns:

Nu te poți concentra pentru ca ori nu ți place subiectul, nu te acaparează și nu te face sa vrei sa afli ce se întâmplă mai departe, ori mintea ta este deja în alta parte, te gândești deja la altceva și efectiv citești mecanic

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Incearca sa intelegi ceea ce citesti, nu decat sa citesti.
Adanceste si intelege logica :

ex :

am citit :
,, În timp ce se adaptează la noua viață, Felix devine un mentor pentru Titi, fiul lui Aglae și Simion.

am inteles asta :
Deci : Felix incerca sa se acomodeze sa traiasca avand o noua viata, totul fiind diferit fața de ce traise pana atunci, in timp ce el incerca ce am zis, devine un model de urmat, o persoana de la care are ce invata, o persoana de la care invata Titi, fiul lui Aglae si Simion.

si continui, citesc mai departe :

Fă asta cand citesti, incearcă sa intelegi cu propriile cuvinte ceea ce ai citit.

Daca nu intelegi, cauti pe google, pe google cuvintele in dex.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Https://www.treningmozga.com/
Fă cateva teste aici (TEST NORMAL), in legatura cu posibilitatea de a te crede prost, afla-ti iq-ul.
Zi-mi si mie rezultatele daca vrei.
Bafta

| Korkodeln a răspuns:

Daca e o carte care te intereseaza, indiferent ca e beletristica sau tehnica, dupa unu-doua capitole citite fa un scurt sumar pe un caiet (e important sa scrii de mana, se retine mai bine asa) cu ce s-a intamplat in acele capitole. Eu asa am reusit sa ma concentrez la niste carti cu subiecte mai complicate, in programare se zice ca daca poti sa povestesti pe scurt problema/capitolul la care lucrezi unei ratuste de cauciuc, atunci ai inteles.
Incearca si vezi daca da rezultate.

| Cipi1212 a răspuns:

Bună, Te retragi într-o cameră unde să fii doar tu apoi încearcă să citești cu voce tare. Nu citi multe capitole ca să nu ai probleme cu gâtul. Cam 4-5 dacă sunt scurte iar daca sunt mai lungi 1-2 capitole pe zi. Daca acea carte e cu puține capitole îți ia de la câteva zile până la o săptămână. Daca acea carte e Stăpânul Inelelor durează mai mult.

| Justasimplequestion a răspuns:

Pai tocmai asta e problema ca tu vrei sa retii ce citesti, nu trebuie sa retii nimic, trebuie doar sa ti placa ce citesti si daca iti place ce citesti o sa retii ceva ce ti a placut in mod deosebit, poate nu exact cum scrie in carte, dar numai asa o sa retii ceva, daca iti place ce citesti nu invers, dar pentru mine nu are nicio importanta sa retin odata ce imi place ceea ce citesc, numai daca nu e vorba de vreun examen nu stiu ca asta nu ai spus!

| 6g7dfywtf462763123sda4 a răspuns:

Gaseste carti pentru nivelul tau, carti mai captivante sau mai scurte. Literatura pentru tineret e usor de citit. Cauta pe google autori buni si recomandari de carti scurte. Uita-te la numarul de cuvinta intainte de a-ti cumpara cartea. Uita-te si la cateva recenzii pe Youtube ca sa-ti dai seama daca subiectul te-ar captiva. Din 10 carti la care te uiti la recenzii, poate ca numai una te pasioneaza. Trebuie sa gasesti o poveste in care te regasesti, cu care rezonezi. Pentru mine asa a fost Educated de Tara Westover.