| anonim_4396 a întrebat:

Bunaaa! 1!
Un chimist adevarat va rog!
Am ajuns la chimie la formule chimice si profesoara ne-a spus ca intalnim niste radicale si sufixe anume, cum ar fi oxid de..., permangat de... sau sufixul,,-ura" si nu mai stiu care.
Rugamintea mea ar fi sa imi spuneti va rog care sunt toate radicalurile si sufixele folosite la formule, si cale le folosim cel mai des. Pana ni le da ea... vorba aiahee hee Vreau sa le invat din timp!

Răspuns Câştigător
| ygrec25 a răspuns:

Hidroxid OH (I)
azotat NO3 (I)
sulfat SO4 (II)
fosfat PO4 (III)
azotit NO2 (I)
sulfit SO3 (II)
carbonat CO3 (II)
(...)reprezinta valenta
azi le-am facut si noi

2 răspunsuri:
| ygrec25 a răspuns:

Hidroxid - OH, valenta 1
azotat -NO3, valenta 1
sulfat - SO4, valenta2
fosfat - PO4, valenta 3
azotit NO2, valenta 1
sulfit SO3, valenta 2
carbonat CO3, valenta 2

azi le-am facut si noi...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iti multumesc foarte mult! M-ai scutit sa mai adaug un PS cu simbolurile chimiece specifice! Chiar mi-ai fost de mare folos!
Am sa iti dau fundita imediat ce intrebarea mea si raspunsul tau vor fi aprobate laughing!