| Sulty_Mihai_1986 a întrebat:

Cand o functie este monotona?

5 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

Cum spune şi numele, atunci când păstrează o ordine a lucrurilor (e crescătoare sau descrescătoare). De exemplu funcţiile trigonometrice nu sunt monotone pe un interval nelimitat, dar pot fi pe nişte intervale mai mici.

| LPCTSTR a răspuns:

Te referi la functia de gradul I de forma ax+b.
O funtie este strict crescatoare cand a > 0 iar o funcite este strict descrescatoare cand a < 0.

| Laura a răspuns (pentru LPCTSTR):

De unde ai scos-o?! Ce spui e şi greşit şi pe lângă subiect.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Laura):

Dragul meu, poate nu e "langa" subiect insa mai documenteaza-te.
Convinge-te: https://www.edumo.org/lectie/5551744788463616

| Laura a răspuns (pentru LPCTSTR):

În niciun caz nu-ţi sunt dragă (sau drag, cum preferi), dar te-am certat degeaba, am citit greşit. Scuze!