| Sorinacio a întrebat:

Care este rolul lecturii in educatie? Funda cui ma lamureste!

Răspuns Câştigător
| Maria428 a răspuns:

Acesta este apropae cel mai important lucru in instruirea unui copil. Lectura imbogateste vocabularul asa incat sa formulezi o propozite cu un sens aparte.
Pentru mine, lectura este un lucru foarte important. De multe ori citesc o carte intreaga fara sa imi dau seama.;))
Cum se spune :,, Banii vin si pleaca, dar cultura nu pleaca niciodata din mintea omului ''.
Daca vrei sa ai o viata plina de succese, pune mana pe o carte si citeste macar 5-6 pagini fiindca nu strica.
Cu cat iti imbogatesti mintea, vocabularul, cuvintele vei vedea ca vei reusi sa deslusesti tot ceea ce crezi ca acum e foarte greu.
Mireasma lecturii este una ce te duce in,, universul sufletului tau ''. In acel,, univers al sufletului '' incap mii si mii de cuvinte frumoase, cuvinte cu sens figurat, imagini artistice dar si vizuale, nu numai cuvinte urate si de prost gust.

Sper ca ti-am fost de ajutor!
Si iti mai zic ceva important : de fiecare data cand vei gasi o expresie, cuvinte frumoase scriele pe un caiet. La fel poti face si cu niste cuvinte ce nu stii ce inseamna. Cauti in dictionar si scrii pe acel caiet sensul. Daca nu ai un dictionar acasa poti intra aici :
http://dexonline.ro/
sau aici :
http://dex-online.ro/

O zi buna!

6 răspunsuri:
| Iadhira a răspuns:

Buna! In primul rand trebuie sa stii sa citesti deoarece, de exemplu, daca ai un discurs de tinut, iar tu nu citesti coerent, iti dai seama ca ceilalti te vor cataloga drept un analfabet/a. In al doilea rand, lectura te ajuta la exprimare, e inadmisibil ca o persoana din societate sa faca greseli gramaticale, cititnd mai mult te initiezi, iar vocabularul tau are posibilitatea de a cunoaste cuvinte noi pe care le vei folosi la diferite materii, ba chiar examene.
Succes in continuare la cat mai mult citit!happy

| corny04 a răspuns:

Buna
Lectura ne imbunatateste vocabularul, facandu`ne sa intelegem cu mai multa usurinta sensurile cuvintelor si sa folosim niste expresii tinute minte din carti (expresii care ne-au impresionat) in compuneri la limba romana.
Ne imbunatatim cultura generala, ceea ce ne e de mare folos in viata de zi cu zi. Cu cat citim mai mult, cu atat suntem mai inteligenti si mai "frumosi" pe dinauntru.

Sper ca te-am ajutat happy

| ElectroAngel a răspuns:

Rolul lecturii in formarea unui tanar, dupa parerea mea-este foarte, foarte important.Citirea unor carti bine alese, iti dezvolta creativitatea (inspre bine), te face mai puternic, mai bine pregatit de a lua decizii corecte cu privire la Viata ta, care nu e deloc o joaca, iti ofera o cultura mai complexa...si, lista poate curge. Mie imi place sa citesc si pentru ca ma detaseaza de cotidean, ma linistes-te -dandu-mi o stare de relaxare.Eu, ca si tanar vreau sa citesc cat mai mult -chiar daca e mai greu cand incepi... dar e mult prea frumos la sfarsit.Pentru inima mea, o carte importanta ce are rezonanta si un rol decisiv in viata mea este o foarte importanta Carte -Biblia-! CONVINGETI-VA! Spor la lecturat!

| OnCore a răspuns:

Rolul lecturii in viata noastra
Cartea reprezinta o sursa de inspiratie. Sunt oameni care ne transmit
gandurile, sentimentele si trairile lor prin cartii. Iar noi cititorii invatam, ne inspiram si cautam sa ne facem un viitor prin carte. Cartea este cel mai bun prieten al omului ne face sa ne bucuram, sa radem si uneori sa plangem. Ne formam in viata prin carte.Ne alegem drumul prin carte incepand de mici copii.
Dorim sa fin fizicieni, matematicieni, buni tehnicieni pentru ca alti oameni ne-au insuflat dragostea si pasiunea prin lectura.Gustul pentru lectura se formeaza in familie si la scoala si devine parte din viata noastra. Consider ca prin lectura ne imbogatim vocabularul, cat si cunostintele despre anumiti scriitori sau viata lor, despre multe altele.