| NICKSOOO a întrebat:

Care este diferenta dintre profesor universitar, lector si conf? Ce nivel de studii iti trebuie pentru fiecare (masterat; doctorat.)?

Răspuns Apreciat de Editori
| Bondarel99 a răspuns:

Ca sa poti ocupa una din aceste titulaturi trebuie sa ai neaparat doctorat.Mai intai esti asistent universitar, apoi poti deveni lector, conferentiar si in cele din urma profesor dar pentru a trece de fiecare treapta presupune multa munca, sa scrii carti, sa fii intr-o continua pregatire.De regula ajungi profesor cam pe la 40-50 de ani.Sunt multi care au peste 50 si sunt inca lectori, dar depinde de ambitia pe care o ai.In mod normal orice titulatura ai avea, tot activitati de predare ai deci difera doar salariul si ierarhia.

2 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Toti trebuie sa aiba doctoratul, Trebuie sa se implice in cercetarea stiintifica si sa aiba lucrari stiintifice publicate in tara si strainatate.Sa participe la conferinte, consfatuiri, simpozioane cu comunicari stiintifice originale, Exista si alte conditii care trebuie indeplinite.

| volumexd a răspuns:

Stiu ca treptele in ordine crescatoare sunt: lector, profesor, conferentiar.

| CuriousStuff a răspuns (pentru volumexd):

Profesorul universitar e cea mai mare titulatura pe care o poti obtine in medul universitar, Conferentiarul e sub.
Toti trebuie sa aiba doctorat, raspunsul lui mira/mirei e bun.