| Pintilie_Silviu_1995 a întrebat:

Care este treaba cu subordonatele ca nu le inteleg?
funda

2 răspunsuri:
| adrili10 a răspuns:

Nu's importante in clasa noua scapi de ele definitiv.

| Irinoasa a răspuns:

Propozitia subordonata este propozitia care depinde de cea principala. in functie de ce inlocuiesc in acea propozitie principala li s-au dat diferite denumiri: propozitie predicativa (cand inlocuieste un predicat), subiectiva (cand inlocuieste un subiect) etc. de ex: CINE NU E ATENT nu intelege. aici propozitia noastra subordonata este cea cu majuscule si ca sa iti dai seama ce fel de propozitie este pui intrebarea astfel incat raspunsul sa fie tocmai ea: "Cine nu intelege?" raspunsul: "Cine nu e atent". Ce functie sintactica stim noi ca raspunde la intrebarea "cine?"
Subiectul. Asadar aceasta propozitie este propozitie subiectiva si o poti inlocui daca vrei cu un substantiv. de ex: NEATENTUL nu intelege. laughing
Sper ca ai inteles ceva. Seara faina!