| AliveOne a întrebat:

Care este varianta corectă și de ce?
Fundă pentru cel mai bun răspun.
Mulțumesc anticipat.

Ai măcar idee cât de specială este această ființă?

sau

Ai măcar idee de cât de specială este această ființă?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai idee cat nu de cat. Spui "ai idee cat de frumoasa esti?" nu "ai idee de cat..." Asta pentru ca ai idee poate fi inlocuit cu stii. Nu spui "stii de cat de speciala este"ci "stii cat de speciala este"

6 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Mie imi suna corect a prima, exemplul dat de Dall1a e corect

celalalt exemplu dat de abcddcba nu e corect pentru ca a folosit o propozitie in care NU apare "de" de doua ori pentru ca nu e necesar, cu alte cuvinte nu a folosit partea aiurea si anume:

"de cat de" suna pur si simplu aiurea oricare ar fi motivul lingvistic

| Sekim a răspuns:

Salut
Prima este corecta pentru ca nu se spune: de cat... in plus, de cat de speciala parca te zgarie pe ureche happy

| ThyDoom a răspuns:

Prima. Cel puțin eu n-am auzit pe nimeni care să spună: ''Ai măcar idee de cât de...'' Cine formulează așa? Nu e nevoie de acel extra ''de''.

| abcddcba a răspuns:

A doua.

| abcddcba a răspuns:

A doua, deoarece spui despre ce anume sa aibă idee.
"Ai măcar idee de vreun film?
Sau
"Ai măcar idee de ce a facut astazi?"
Asa si cu ce ai spus mai sus
Ai măcar idee de cât de speciala este aceasta ființă?