| vlademy123 a întrebat:

Hei! Am și eu o nelămurire in legătură cu Mopedul Aixam Scouty r! Vreau sa imi cumpar unul din Berlin, Germania sa il aduc in București si nu am nici o idee despre inscriere si taxa de poluare.Am inteles ca arAR-ul este 369 lei sau in jur de acest preț, dar cat costa taxa de poluare?!sad 500cc oare nu ar mai trebuii platita sau macar sa fie mai putin...Astept un raspun va rog mult! Mulțumesc anticipat... FUNDA!

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Moped cu capacitate cilindrica de 500 cm cubi? Nu am mai auzit.Mai informeaza-te.
Un moped (sau: ciclomotor) este un vehicul cu două, trei sau patru roți, a cărui viteză maximă prin construcție nu depășește 45 km/h și care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depășește 50 cm³ sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală este de cel mult 4 kW.(Conform OUG Art.6 alin.(21))
Sursa:http://ro.wikipedia.org/wiki/Moped

| vlademy123 explică (pentru darrio2007):

DA OK am inteles prietene am Scris inca un 0. Tu daca vrei ajuta-ma cu ce te-am intrebat.Stiu toate detaliile despre el. Vreau sa il inscriu aici si cat m-am costa taxa de timbru

| alessia5158 a răspuns:

"MOPED - vehiculul cu doua, trei sau patru roti, a carui viteza maxima prin constructie nu depaseste 45 km/h si care este echipat cu un motor cu capacitate cilindrica sub 50 cmc sau cu o putere sub 4 kW"--- vezi sursa :http://tl.politiaromana.ro/....../index.php