| Alexutu69152827 a întrebat:

Care părți ale plantei numite matraguna sunt otrăvitoare?

Răspuns Câştigător
| Bianca1001Bia a răspuns:

Din pacate, toate partile matragunei sunt toxice. Copiii sunt atrasi de fructele matragunei care sunt negre, lucioase si dulci. Simptomele otravirii cu matraguna sunt: pupile dilatate, vedere incetosata, pierderea echilibrului, dureri de cap, iritatie, inrosirea fetei, halucinatii si convulsii. Moartea perturba functiile involuntare ale corpului ca respiratia si transpiratia.

| Mirke a răspuns (pentru Bianca1001Bia):

Tu stiai?

| Bianca1001Bia a răspuns (pentru Mirke):

Informatiile pe cate le-am oferit eu sau tu?

3 răspunsuri:
| Mirke a răspuns:

In trecut matraguna era folosita de femei probabil in cantitati mici pentru a le dilata pupilele, si a avea ochii seducatori! Ce faeau oamenii pe timpuri pentru iubire si seductie!