| WeeD a întrebat:

Care sunt pasii pentru comentarea unui titlu?

Răspuns Câştigător
| Gabriela0206 a răspuns:

1. Citesti textul integral
2. Stabilesti subiectul (tema) textului
3. Verifici in ce masura titlul reflecta continutul textului
4. Faci referire la paragraful/fragmentul care cuprinde titlul (daca este cazul)
5. Analizezi titlul din punct de vedere morfologic (ce este ca parte de vorbire)
6. Mentionezi daca titlul este folosit cu sens propriu sau figurat
7. Explici sensul de baza al titlului (sens propriu)
8. Explici sensul figurat (daca el exista)
9. Explici de ce autorul a ales acest titlu
10. Iti exprimi parerea personala
Daca mai ai intrebari, lasa-mi un mesaj.
Bafta! happy

8 răspunsuri:
| Zacram a răspuns:

Clasificarea titlului se realizează în funcţie de câteva criterii:

a) structura acestuia – reprezentând organizarea titlului:
* sintetic – alcătuit dintr-un singur cuvânt
* analitic – alcătuit din mai multe cuvinte
b) mesajul transmis direct sau indirect
* titlul denotativ – indică un sens concret (propriu), uşor de regăsit în text, de exemplu spaţiul petrecerii unei acţiuni, personajul principal
* titlul conotativ – indică un sens figurat ; sugerează anumite interpretări detaliate legate de elemente specifice ale textului, precum : sentimente, mărci ale lirismului, particularităţi stilistice, motive literare (în opera lirică), trăsături ale personajului, perspectivă narativă (în opera epică)

| noink a răspuns:

Prima data ai putea srie din ce e alcatuit titlul.De exemplu Praslea cel voinic si merele de aur.adica din cate substantive, adjetile, verbe e format. apoi poti scrie ce sugereaza titlul.cum ar fi dragostea pentru natura sau o vijelie...etc.poti comenta dupa parerea ta de ce poetul a ales acel titlu si daca e potrivit. Sper ca te-am ajutat... fundita?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu asa stiu: intai spui din ce este alcatuit titlu( ma refer la parti de vorbire) dar daca titlul e numele unui personaj zici! apoi semnificatia lui ( daca este un sentiment il explici ) sa explici semnele de punctuatie(daca are) sper ca te-am ajutat!
kiss

| rEas0nNNNN a răspuns:

Multumesc

| rEas0nNNNN a răspuns:

Mersi multt

| kEnT09 a răspuns:

Thx

| Sincu_Isabela_F._1999 a răspuns:

Te poti lega de tipurile de titlu existente : transparent, simbolic sau metaforic. Plecand de la o anumita afirmatie poti continua cu propriile cuvinte si idei. :*

Alte răspunsuri