| anonim_4396 a întrebat:

Cate tipuri de roci exista dupa modul de formare?

Răspuns Câştigător
| scriitor a răspuns:

După geneza lor există trei tipuri: magmatice, sedimentare şi metamorfice.
Cele magmatice sunt rocile primare, cele mai vechi de regulă. Cele sedimetare şi cele metamorfice s-au născut din astea.
Rocile sedimentare poartă acest nume deoarece s-au format prin erodarea rocilor de tip magmatic sau metamorfic şi s-au "depus" formând depozite de roci.
Cele metamorfice, dupa cum spune şi numele lor (metamorfoză) sunt cele care au apărut în urma unor transformări. Astfel sub influenţa unor factori fizici ( presiune, temperatura) sau sub influenţa unor factori chimici ( în principal apa) unele roci magmatice şi-au modificat structura sau chiar şi compoziţia transformându-se în roci metamorfice. Datorită forţelor de presiune sau prezenţei unui liant natural rocile sedimentare pot suferi şi ele transformări devenind roci metamorfice.
Printre rocile sedimentare o categorie aparte reprezintă calcarele sedimentate din apa mării şi calcarele organogene sedimentate din organisme vii.
Calcarele ( roci sedimentare) aflate la mare adâncime, sub influenţa presiunii devin marmură care este o rocă metamorfică.

15 răspunsuri:
pupimik
| pupimik a răspuns:

Dupa modul de formare exista 3 categorii de roci: magmatice, sedimentare, metamorfice.

pentru mai multe detalii : http://www.1referat.ro/1242_referat_tipuri_de_roci.html

| stefybx a răspuns:

Pietrele sunt denumite ştiinţific roci. Ele sunt, după modul lor de formare, adică după geneză, de 3 feluri: roci sedimentare, roci magmatice şi roci metamorfice.

* Exemple de roci sedimentare:
o nisipuri
o pietrişuri
o argile
o marne
o gresii
o conglomerate
o calcare.
o loess

* Exemple de roci eruptive:
o granite
o granodiorite
o diorite
o gabrouri
o riolite
o dacite
o andezite
o bazalte
o dolerite
o diabaze
o piroclastite
o aglomerate.

* Exemple de roci metamorfice:
o şisturi
o gnaise
o calcare cristaline.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt trei tipuri de roci :sedimentare, metamorfice si magmatice altceva?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce este granitul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Exista 3 tipuri de roci:magmatice, sedimentare, metamorfice

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

3 tipuri

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum sau format rocile sedimentare?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cele trei tipuri de roci sunt:rocile magmatice, rosile sedimentare si rosile metamorfogice.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Patru tipuri

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu stiu ca exista trei tipuri:magmatice, sedimentare si netamorfice.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

3 tipuri

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu la fel stiu ca exista 3 tipuri de roci, magmatice metamorfice si sedimentare