| zilog a întrebat:

Caut metode ușoare rapide pentru proști mură în gură de învățăre a limbii Engleze!

16 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De cand esti in Anglia?

| zilog explică (pentru darrio2007):

4 luni

| darrio2007 a răspuns (pentru zilog):

Si nu ai prins nimic din limba engleza?
Mie mi-a venit greu prima saptamana cu engleza, mai ales ca vorbeam cu patronul irakian, beneficiarul pakistanez si cateodata cu gradinarul suedez. Fiecare cu alt accent. Dar facusem in scoala engleza din clasa a 4 a. Si m-am lovit de ea destul de des pana la varsta pe care o am. Am lucrat in Reading la o casa a unui medic pakistanez. Instaleaza aplicatia Duolingo pe telefon. Te ajuta destul de mult.

| Simpatic a răspuns:

Pai cand ai plecat in Anglia nu te-ai gandit ca daca nu stapanesti limba nu te descurci bre? Eu am invatat limba engleza nu de pe softuri cum face pustimea din ziua de azi ci direct de la sursa de pe cartoon network daca va mai aduceti aminte si de pe alte posturi cu filme sau desene si ma ajutam de subtitrare, acum traduc si vorbesc fluent doar dupa ureche, ca engleza pe care o faci la scoala e pistol cu apa ca si franceza.

| zilog explică (pentru Simpatic):

Când am plecat eu în Anglia mi-a spus cineva de la o fabrică să mă duc că mă angajează sigur la fabrica respectivă
Apoi persoana respectivă a tot fost avansată în funcție și i-sau dat mai multe persoane în subordine
și spus că ea mă cunoaște pe mine că sunt un tăntălău care mă mișc în reluare așa că ea nu mai vrea să consume din imaginea ei de HITLER dictator CĂLĂU biciuitor de sclavi pe care și-a creat-o în firma respectivă.
Așa că acum nu mai mă poate angaja pe mine acolo pentru că ar trebui să existe o persoană adică eu în care să nu dea cu biciul. apoi o să i-se urce toată lumea în cap că de ce nu dă cu biciul și în mine.

Si mai aveam o combinație promisă fratele meu cu încă 1 înginer ar fi vrut să își facă service-ul lor auto... si de electronica și de electrică, dar pe fratele meu la apucat să cheltuiască banii aiurea pe o excursie în altă țără unde cred că a dat banii pe tot felul de prostii apoi și-a cumpărat încă 2 mașini aproape noi aici cu rată de 6000 euro / lună să scape repede de rate apoi a trebuit să bage în una dintre el 2000 euro că i-a stricat un piston... si așa său dus banii cu care doreau să facă service-ul la care ar fi trebuit să muncesc si eu. + ca inginerul cu care ar fi trebuit să munescă sa imbolnăvit brusc a avut nevoie de operații si acum a terminat toți banii pe care îi avea de dat pentru start-up-ul service-ului respectiv pe operații.

| NotNamed a răspuns:

Dualingo

| zilog explică (pentru NotNamed):

Am pierdut de mult prea multe ori la el si s-a blocat
oricum avanseaza mult prea greu
as vrea ceva de genul asta dar eventual sa fie offline sa pot sa il rulez de pe cd fara sa am vieti de pierdut sau bani de platit

| NotNamed a răspuns (pentru zilog):

Gasesti mod apk pe net rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uita-te pe YouTube la videoclipuri in engleza! Eu in ziua de azi aproape doar in engleza ma uit. Mai ales tu fiind cu electronica cercetarea tehnica sigur ai ce invata. Se gasesc multe informatii in engleza. Si mereu cand nu stii ceva cauta in dictionar. Da-ti toate device-urile pe engleza. Uita-te la filme in engleza, dar fa un efort sa faci analogii ce cuvant se leaga cu fiecare.

| zilog explică (pentru anonim_4396):

Nu se lipeste de mine asta tot fac de 2 luni si nici un rezultat

| daniel696996969 a răspuns (pentru zilog):

Uite-te pe Youtube la ce iti place in engleza. Tu in doua luni vrei sa inveti engleza? Eu din 2018 ma uit pe Youtube in engleza si abia la sfarsitul verei lui 2019 am inceput sa inteleg mai bine. Acum pot sa inteleg aproape orice pe Youtube.

| zilog explică (pentru daniel696996969):

Asta am facut toata viata fara nici un rezultat

| diNNozo a răspuns:

Cel mai usor inveti engleza de la un profesor!

| zilog explică (pentru diNNozo):

Complicat am nevoie de sute de ore si profesorii nu au timpul si cheful sa stea de vorba cu mine 8 ore / zi
asa ca am nevoie de ceva mai intensiv
iar profesorii vor sa ma tortureze cu gramatica
iar eu vreau sa vorbesc engleza repede azi nu peste 100 de ani cand o sa inteleg eu gramatica ca eu nu am putut sa o inteleg nici pe cea a limbii romane

| An0nim0000 a răspuns:

Poti sa te uiți la filme în engleza cu subtitrare în romana, dar sa încerci sa îți dai seama și singur ce zice, după ceva timp poți sa te uiți la aceleași filme, dar sunt subtitrări în engleza, sa te gândești cu ce se potrivesc cuvintele din engleza cu imaginile pe care le vezi. Poți sa joci și jocuri in engleza sau sa te uiți pe yt la clipuri cu oameni din America, cam atât stiu eu?

| zilog explică (pentru An0nim0000):

Nu e bun de nimnic sa ma uit la filme asta am facut deja 20 ani
acum imi trebuie sa vorbesc cu cineva real