| Thecurious a întrebat:

Ce metode de invatare a limbii engleze utilizati?

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In prezent invat Norvergiana, ei cum au doua limbi oficiale e o provocare

deci am descarcat o lista cu 1000 de cuvinte populare, poti folosi duolingo, anki, memrise incerci si vezi care iti place, eu invat folosind imagini, pronuntare, scriere cuvant, creez propoziti etc

apoi am vazut de verbe =primele 100 de verbe cele mai populare, le conjug si creez propoziti cu cuvintele invatate

repetitia este mama invataturi, invat 5 cuvinte cuv noi + 5 verbe timp de 3, 4 verbe apoi le bag in arhiva,folosesc un sistem de reamintire

sunt multe canale de discord unde gasesc nativi, mai vorbesc cu ei, vad de cultura lor, intru pe forumuri, ma folosesc de aceasta minunata limba sa spun asa

| Andreeush a răspuns:

Mai demult foloseam duolingo.

| Bizon95 a răspuns:

Duolingo pentru orice limba straina
chiar invat germana din ea acum

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Aveam o profesoară în primele clase care ma-nvățat cât să pot înțelege, apoi am dat de internet și am învățat jucând jocuri, etc. Doar că n-am un accent prea bun...

| TristanTzara a răspuns:

Când eram mic, erau multe desene în engleză, am peins niște cuvinte, la școală am învățat niște gramatică și de acolo internetul, pentru că multe găsești pe internetul anglofon.
Ce zic eu, e după ce înțelegi în mare gramatica să te expui la cât mai multă informație în engleză, și audio și în scris. Folosești dicționarul unde nu ști exact ce înseamnă un cuvânt. Iar de la un moment dat să și actuvezi pe site-uri angolofone, lasă comentarii, răspunde la comentarii, te implici în diacuții. Cu timpul o să știi engleza bine.