| anonim_4396 a întrebat:

Ce ati schimba in invatamantul romanesc?

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

1. Ministrul, ca a reusit sa ne bage in ceata pe toti.
2. Ideea de a tot veni mereu cu modificari ale schimbarii modificarii, pentru ca un asemenea sistem nu poate da rezultate daca il tot schimbi din 3 in 3 luni.
3. Mentalitatile...ale profesorilor, ale elevilor si, mai ales ale parintilor care cred ca, daca au trimis copilul la scoala, misiunea lor s-a incheiat.
4. Legea care lasa scoala la cheremul comunitatii locale...de am ajuns sa vina un tractorist-primar sa ne spuna ce, cat si cum sa predam.
5.As desfiinta Inspectorii scolari care nu fac altceva decat clocesc zilnic noi si noi statistici, hartzoage pe care profesorii trebuie sa le faca. Am ajuns sa petrecem mai mult timp facand sute de hartii decat predand efectiv la clasa.
Mai insir? Ca ar mai fi vreo mie de chestii pe care le-as schimba

10 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Profesorii[unii]si mentalitatea majoritatii,...
nu suport oamenii care nu te plac doar dupa fata,...
nu suport oamenii care nu acorda sanse,...
nu suport oamenii care nu acorda sanse elevului,...
nu suport oamenii care nu iti dau o nota mare, chiar daca meriti, doar pentru ca in trecut ai luat o nota putin mai mica,...
nu suport oamenii care se joaca cu psihicul copilului si care baga frica in ei,...

Stefan
| Stefan a răspuns:

Dragul meu eu daca nu te superi mata as schinbao pe BRAMBURICA are niste idei trasnet, volanul e la PSDea e de pae, ma-ntelegi ce vreau sa spun.SI bine ai revenit pintre noi!

daniela
| daniela a răspuns:

Totul... de la modul de predare al profesorilor si responsabilitatea pe care trebuie sa o aiba pentru copii pana la respectul pentru scoala si dascal al elevilor, disciplina si uniforma in scoala. Ce avem acum e un haos nu o scoala. S-a ajuns sa pui meditatii din cala a 5-6 pentru ca la scoala nu se face nimic? Nu e in regula

| SweetCandy a răspuns:

As schimba tot...incepand cu ABramburica asta care nu stie pe ce lume traieste... k tot ea a avut grija sa ne ameteasca si q primul mandat de ministru, acum cativa ani...
bac l 3 materii
teze unice
sau mai bine fara teze unice
sport 3 ore pe saptamana
sau mai bine fara sport
sau mai bine 1 ora pe saptamana si 2 in weekend...
vai de mama nostra...in cateva cuvinte noi, elevii suntem niste cobai... daca iese bine e bine, daca nu... distrug si generatiile urmatoare...hmmm...straight face

| scootsie a răspuns:

Absolut tot! Acum e asa o nebuloasa; elevii nu mai invata, profesorii nu mai predau ci mediteaza, iar cartile de studiu, ce sa mai spun...Dezastru! Primesti "coronita" pentru ca asa vrea doamna, nu pentru ca meriti, iar pentru ce mai mari, merg la olimpiada mai mult "protejatii" profesorilor, nu copii destepti...Si multe alte nereguli, asa ca trebuie ras actualul program de invatamant si gandit altul, dar oare cine e capabil sa faca lucrul acesta?

| sorin a răspuns:

Ministrul invatamantului, si un program mai lejer.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul rand, ministrul educatiei...
Foarte multe scoli sunt mizerabile, nu s-a mai investit in renovarea lor de zeci de ani, toaletele sunt sub orice critica, la fel si salile de clasa, geamurile vechi, sparte, poti oricand sa te tai daca nu esti atent.

Exista la tara scoli in care pe timp de iarna bietii copii nici macar o soba sa se incalzeasca n-au, nici vorba de calorifere. Dupa ce bat kilometri intregi pe jos, in frig si intuneric, sa ajunga la scoala, stau cu gecile pe ei si cu manusile pe maini.Dureros...Nu tu un mijloc de transport, nu tu o baie, cat de cat, unde sa te poti macar spala pe maini...

Nu exista organizare, de aceea sunt impotriva actualului ministru, anul acesta, subiectele tezelor unice au fost gresite, la o proba de bacalaureat, elevii au asteptat 3 ore (!) pana sa vina subiectele... fiindca n-a functionat nu stiu ce server.

La mine in liceu, la unele ore, pur si simplu nu facem nimic.Stam si ne uitam unii la altii.Am senzatia ca multi profesori sunt superficiali, de exemplu, la romana, care este totusi materie de examen, nici macar o schema la un comentariu nu ni se da.Sa facem noi singuri tot.Nici macar nu ne verifica nimeni.Asta e, ne descurcam cu cartile si manualele...profesorului nu-i pasa, decat sa fie prezent la orele din orar, ca sa nu i se taie din salariu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tot insa din pacate nu putem schimba mentalitatea elevilor care stiu ca are mama si tata bani si orice ar fi noi vom lua note mai mari decat cei care invata si vom putea face oricand meditatii, dupa mine as interzice ca profesorii sa faca meditatii...as pedepsi grav asta unde mai este egalitate daca unii dau bani si unii se chinuie sa invete

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

As reveni la vechea forma din timpul comunismului.cu treapta I, treapta a II-a, examen de admitere la facultate dar nu cu teste grila si fara sa fie luata in calcul media de la bac, pe unii profesori i-as trimite din nou la scoala sa mai studieze, si ar mai fi multe, insa stiu ca pe plan mondial se doreste ''dezastrul invatamantului''. probabil de frica sa nu devenim prea inteligenti si sa nu mai fim receptivi la manipularile de ordin psihologic la care suntem supusi.

| Termopile a răspuns:

Tot