| vali20vali20vali20 a întrebat:

Ce credeti ca se da maine la simularea de Bacalaureat la clasa a 11-a? Ma refer la eseul legat de o opera literara (caracterizarea unui personaj de basm, de nuvela, conflictul psihologic dintr-o opera etc.). M-ar interesa atat opinii personale cat si indicii in legatura cu subiectul ce va pica pe care profesorii le-ar fi putut "arunca" in timpul orelor. A si cine e primul care nimereste ce se va da in final, va primi maine funda. Mersi anticipat.

4 răspunsuri:
| ijuuuuuuu a răspuns:

Bună.
Eu sper să se dea Moara cu noroc, de Ion Slavici.
Mi se pare cea mai perfectă la conflictul psihologic.

| Lowly a răspuns:

Cred ca va fi tema si viziunea despre lume si viata ori in Baltagul, ori in Moara cu noroc ..parerea mea proprie.dar cine stie ..vedem maine big grin bafta!

| Lowly a răspuns:

Caracterizarea unui personaj dintr-o comedie...nu ma asteptam la asa ceva...

| NDY13 a răspuns:

Statistic vorbind, se va da proza, mai exact nuvela sau roman. Ca idee, nu s-a dat de mult Ion sau Baltagul (restul au fost la modele/simulari/examen propriu-zis).