| invizibila12 a întrebat:

Ce este complementul direct va rog difinitie?

Răspuns Câştigător
| Raspundd a răspuns:

Un complement direct semnifică în gramatică un element sau o parte a propoziției care este definit/ă de relația directă pe care o are cu predicatul propoziției. Complementul direct este partea secundară de propoziție care determină un verb tranzitiv sau o interjecție și d.p.d.v. semantic indică obiectul asupra căruia se acționează.

Complement direct poate fi determinat folosindu-se întrebările: pe cine?; ce?

4 răspunsuri:
| YoCookieMonster a răspuns:

Iti fac cunostiinta cu cartea de limba si literatura romanawinking
Carte, copil neconstincios
Copil neconstincios, carte
Succes la imprietenirehee hee

| XDeDeeX a răspuns:

Complementul direct determină un verb tranzitiv sau o interjecţie predicativă desemnând obiectul asupra căruia se exercită acţiunea: Câinele păzeşte casa. Se recunoaşte cu ajutorul întrebărilor: pe cine? ce?

Complementul direct poate fi exprimat prin:
1. Substantiv
2. Pronume
3. Numeral

| invizibila12 explică (pentru XDeDeeX):

Elementele de relatie a complimentului direct sunt prin conjucti suboordonatoare ca, sa, daca, de. 2pronume relative:care, cine, ce. 3pronume nehotarite:ori cine.ori ce, ori cit. 4adverbe relative:unde, cum, cind

| Dairaa a răspuns:

Un complement direct semnifică în gramatică un element sau o parte a propoziției care este definit/ă de relația directă pe care o are cu predicatul propoziției. Complementul direct este partea secundară de propoziție care determină un verb tranzitiv sau o interjecție și d.p.d.v. semantic indică obiectul asupra căruia se acționează.