| AdeLinaLoveHorses a întrebat:

Ce facultati pot urma dupa ce termin liceul pe profilul matematica-informatica? dar dupa filologie? raspunsuri scurte si la obiect va rog

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dupa mate info poti urma cam orice facultate iti doresti. Dupa filologie e mai complicat, poti sa urmezi doar facultati de profil filologic (orice fara matematica, fizica, chimie samd). Nu te opreste nimeni sa dai la matematica daca ai facut un profil filologic de liceu dar probabil nu vei face fara niciun semestru acolo

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi să te înscrii la ORICE facultate doreşti!
NU contează ce liceu/profil/specializare ai absolvit happy

Toate cele bune.

| corbulalbrosu a răspuns:

Nu exista nicio restrictie sau conditionare. Poti sa urmezi cursurile oricarei facultati din sistemul de invatamant superior. Singura conditie obligatoriu a fi indeplinit se refera la a fi absolvent cu bacalaureatul promovat.

| neutrino a răspuns:

Poti urma orice facultate doresti, aceasta nu conditioneaza tipul liceului terminat, ci numai sa iei bacul.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

De la mate-info poti sa te duci la ce facultate vrei.
La filologie, insa, e mai greu, poti urma ceva tot pe uman, gen facultatea de istorie. Banuiesc ca daca te duci la matematica iti va fi foarte greu sa treci examenele.