| Stallone a întrebat:

Ce inseamna dubla specializare? Daca sunt anul 1 la o facultate pot sa-mi aleg o a doua specializare?

5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Cred ca stiu la ce te referi...de exemplu la ASE din cate stiu eu daca faci sa zicem finante banci si dupa 3 ani dupa ce iti dai licenta iti va iesi buna, gen peste 8, ai posibilitatea sa mai faci un an la alta facultate, de ex management si apoi sa dai licenta si sa fii deci licentist in 2 domenii, ca si cum ai fi facut 2 facultati.Dar cum am zis asta se face in ultimul an.Nu stiu ce universitati mai practica treaba asta, dar te poti interesa la secretariat.

| minrest a răspuns:

Din cate stiu, nu mai exista dubla specializare. Pentru dubla specializare se opta inainte de inceperea anului I, dar in ordinea notei la admitere.

| Stallone explică (pentru minrest):

Am auzit de cineva care e la stiinte politice, dar face 4 ani pentru ca la sfarsitul anilor va fi licentiat si in relatii internationale.

| minrest a răspuns (pentru Stallone):

Aha. Multumesc ca mi-ai spus. Inseamna ca a aparut din nou sub alta forma.

| Magda211102 a răspuns:

Nu as putea sa-ti raspund la a doua intrebare, dar iti raspund bucuroasa la prima. Dubla specializare din cate stiu eu este posibilitatea de a face 2 lucruri sau mai multe fiind calificat.Ca de exemplu profesor cu dubla specializare romana -franceza, acesta poate preda si romana si franceza avand studiile necesare.