| IvanTudorel a întrebat:

Ce inseamna electronica aplicata?

3 răspunsuri:
| Andrei_Laurentiu_1987 a răspuns:

Electronica aplicata este o sectie menita sa pregateasca ingineri capabili sa gestioneze, cu o inalta competenta, probleme tehnice intr-un domeniu foarte larg:

proiectarea retelelor electrice si aparatelor electrice;
proiectarea de dispozitive electrice si a sistemelor lor de control;
proiectarea de circuite electronice asistata de calculator, fie circuite electronice discrete sau circuite integrate;
programarea in limbajele de baza si prin tehnici avansate de programare;
proiectarea si administrarea retelelor de calculatoare;
proiectarea si administrarea retelelor locale de comunicatie si a celor pe suprafete extinse;
proiectarea procesului de control al sistemelelor cu microprocesoare in transferul complex de date asistat de calculator si a sistemelor de control;
lucrul cu baze de date.