| TiggerO a întrebat:

Ce inseamna scurt in electronica?

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E derivatia scurtcircuitului numai ca ii spune scurt, nu face contact cum trebuie un fir sau o legatura si nu trece curentul cum ar trebui.

| Iwao a răspuns (pentru mgtow):

Nu te supara, scurtcircuit este atunci cand atingi\faci contact (surubelnita, sarma... ce opune minima rezistenta) intre + si - sau intre nul si faza, ceea ce spui este intreruperea unui circuit electric\electronic.Cand stingi becul de la intrerupator sau inchizi pc-ul de la buton provoci un scurtcircuit?

| mgtow a răspuns (pentru Iwao):

Cand opresti becul de la intrerupator intrerupi circuitul nu se face scurtcircuit.

| ionutz03 a răspuns:

Salut,

"A face scurt" sau "a face masa" este acelasi lucru si se intampla cand se uneste plusul cu minusul.
Ex: la bateria de la masina ai doua borne + si -, daca le unesti intre ele face scurt (masa intre cele 2 borne)

| Iwao a răspuns:

Legatura electrica intre doua puncte ale unei retele care are o rezistenta foarte mica.