| Anesiss a întrebat:

Ce inseamna numar nul?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numarul nul este 0

14 răspunsuri:
| axeldavid a răspuns:

Numarul nul e 0

| MuffinBlueberry a răspuns:

Singurul numar nul este 0.Adica nu are valoare. happy

| love10andra a răspuns:

Numarul nul este 0 adica fara sens.

| Anesiss explică:

Doar un raspuns are funda, adica primul! :*. Toate sunt corecte, dar am ales doar unul.Asta e...

| r0xaa a răspuns:

Care nu este valid. din cate stiu:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numar nul= 0

| Titanos a răspuns:

Un numar ce se afla la mijlocul axei numerelor, nici pozitiv nici negativ adica O
. Funda?

| eutunoilafilm a răspuns:

Numarul nul este 0 iar numarul nenul e cel diferit de 0.

| Cartitza a răspuns:

Buna!
Numar nul sinonim pentru. 0.
Adica nu inseamna nimic, nada, niciun pic, deloc, nîţ laughing.
Funda?

| SecretSmile a răspuns:

Numarul nul este un numar acre nu are sens adica 0

| Andrada21 a răspuns:

Bunăă. Văd că deja ai dat fundiţă dar pe mine nu ma interesează fundiţa. ELEMENTUL NEUTRU la adunare sau scădere este acel număr care adunat cu un număr sau scăzut de alt număr dă acelaşi nr. Adică la adunare şi la scădere elementul neutru este 0 : 10+0=10 şi 10-0=10. Orice nr. ÎNMULŢIT cu 1 ne dă tot acelaşi nr., adica la înmulţire 1= element neutru. Orice nr. inmulţit cu 0 ne dă tot 0 = elementul NUL. 10x1=10 si 10:0=0. Orice nr. pe care îl împărţim la 1 ne dă acelaşi număr. 1= element neutru. Daca împărţim pe 0 la orice nr. ne dă tot 0, dar dacă împarţim orice nr. la 0, acea împărţire nu are sens. 0 = element NUL. 0:10=0 dar 10:0= nu are sens.

| Cosmin1561 a răspuns (pentru Andrada21):

Te contrazic! 10 : 0 = infinit, si, respectiv, -10 : 0 = -infinit

| Andrada21 a răspuns (pentru Cosmin1561):

Hmm. Interesant, nu stiam asta. Sunt doar in clasa a IV-a, nu am invatat despre infinit cu nr. nul si ceva in gen, doar ceea ce am scris mai sus. :d

| djcash a răspuns:

Este egal cu zero, sau este zero.