| Keyko a întrebat:

ce inseamna In(un numar). ce este "In" din ceva?
funda!

Răspuns Câştigător
| BruneTTe a răspuns:

"Ln" este logaritmul natural.
Nu e ca log care este in baza 10. De exemplu la log 100 [logaritm din 100] rezultatul era 10.
Aici nu mai e asa. Logaritmul asta natural se caracterizeaza prin urmatoarea relatie: ln e = 1.
Dar de ce vrei sa stii? Ai intalnit undeva sau ai un exercitiu cu asa ceva?

| Keyko explică (pentru BruneTTe):

Adica Iau Ln din calculator. deci pot sa am si numere reale? adica a rezultat ca Ln(9. 35137014) este 2. 2355203985926. este bine?

| Keyko explică (pentru BruneTTe):

Ma crezi daca o sa iti spun ca fac o aplicatie pentru niste cursuri cu bani pe care le face mama? este adevarat.

| BruneTTe a răspuns (pentru Keyko):

Da, obtii numere reale. Si e bine, am calculat si eu cu calculatorul. Doar ca nu stiu daca asta e scopul exercitiului, ma indoiesc ca ei vor sa rezolvi cu calculatorul thinking

| BruneTTe a răspuns (pentru Keyko):

Atunci e ok sa faci asa. Credeam ca e un exercitiu din vreo carte de mate, ca atunci era imposibil sa iti dea un asemenea logaritm imens. Fara calculator ar fi fost practic imposibil sa rezolvi.

| Keyko explică (pentru BruneTTe):

Mersi mult

| Keyko explică (pentru BruneTTe):

Asa am promis, nu?

| BruneTTe a răspuns (pentru Keyko):

De funda zici? Nu am raspuns pentru funda. Raspund unde cred eu ca pot sa ajut.

Cu placere.

| Keyko explică (pentru BruneTTe):

Daca pe mine m-a ajutat enorm raspunsul. doar nu m-a durut mana sa dau pe fundita? happy

| Keyko explică (pentru BruneTTe):

Scuze ca te deranjez, dar ai vreo idee ce inseamna: e la puterea [k ori (inmultire) t] Cunosc valorile lui k si t, dar ce e cu "e" ca nu inteleg nimic. cautai si pe wikipedia.

| Roxett a răspuns (pentru Keyko):

E este o valoare(2, 7) nu trebuie sa o inlocuiesti.o lasi asa doar inlocuiesti val lui k si t...

| Keyko explică (pentru Roxett):

Pai si cu "e" ce fac? ca nu am nici un "e" in problema. uite:

Enunţ: Se consideră un curs de apă mic caracterizat prin: debitul Q=0, 5 m3/s, concentraţia de fosfor P=50 mgP/m3, concentraţia de azot N=1000 mgN/m3 şi biomasa algală A= 50 mgChl/m3. In cursul de apă se descarcă o sursă de poluare punctuală caracterizată prin: debitul Qs=0, 075 m3/s, concentraţia de fosfor Ps=5000 mgP/m3, concentraţia de azot Ns=25000 mgN/m3 şi biomasa algală As= 0 mgChl/m3. De asemenea, sunt cunoscute viteza de creştere algală kc=0, 5 1/zi, viteza netă de acumulare a biomasei algale k= 0, 2 1/zi şi rapoartele de transformare azot:fosfor:alge = 7, 2:1:1.

Cerinţe:

Calculaţi duratele de parcurs după care nutrienţii devin factori limitanţi pentru biomasa algală care se dezvoltă în albia răului şi precizaţi care element nutritiv devine primul factor limitant. Se menţionează că devine factor limitant acel element a cărui durată de parcurs este cea mai mică.
Calculaţi valorile biomasei algale si ale nutrienţilor din acel moment. Se menţionează că aceste calcule se fac, în mod evident, pentru durata de parcurs a elementului care devine factor limitant.
Cuantificaţi efectul indus de tratarea apelor descărcate şi limitarea concentraţiei nutrientului limitant (doar a acestuia) la jumătate din valoarea sa iniţială, asupra biomasei algale şi comentaţi rezultatele obţinute. Se menţionează că acest lucru se face prin înjumătăţirea concentraţiei acelui element desemnat factor limitant la punctul 1 al problemei.
ASTA ESTE PROBLEMA. SI EXISTA UN BREVIAR DE CALCULE SI AM ECUATIA : A(t) (care trebuie calculata)=Ao*e^(k*t). ce fac? nu pot sa iti dau tot breviarul deoarece nu merge

| Roxett a răspuns (pentru Keyko):

Dap...logaritmezi cu ln si puterea lui e iese in fata => lnA(t)=lnA(o)*lne*(k*t)
lne=1; bagi k*t ca putere a lui A(o)
lnA(t)=lnA(o)^(k*t) scoti din logaritm natural si rezulta A(t)=A(o)^(k*t)
uite-te la raspuns si zi-mi daca a dat tongue

| Keyko explică (pentru Roxett):

Nu am raspuns. nici nu stiu. nu este pentru mine. este pentru mama. ai putea explica mai "explicit"?

19 răspunsuri:
| Roxett a răspuns:

Logaritm natural ..adik nu se pune accentul pe baza. posteaza si exercitiul poate te pot ajuta

| Keyko explică (pentru Roxett):

Ai vreo idee ce inseamna: e la puterea [k ori (inmultire) t] Cunosc valorile lui k si t, dar ce e cu "e". lasa ultima intrebare ca m am prins de faza. mersi

| qLoveSmileღ a răspuns:

Nu inteleg la ce te referi.

| Keyko explică (pentru qLoveSmileღ):

Adica am e ecuatie si e In(9. 34137014)
Ce e "In" asta?

| Biluta22 a răspuns:

Logaritm natural

| Keyko explică (pentru Biluta22):

Adica calculez un logaritmul si iau numarul natural? Log(9. 34137014) este 0. 97087 ce fac?