| anonim_4396 a întrebat:

Ce iti face politia daca mergi nud pe strada? Sau daca stai in curte (care e spatiul tau priva) nud, dar nu ai gard si casa ta e intr-o zona foarte circulata, ce patesti? Sau daca iti conduci gol masina? Va rog fara mistouri, intreb de curiozitate.

14 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Se incadreaza la tulburarea linistii publice.

Art. 321
Ultrajul contra bunelor moravuri şi tulburarea ordinii şi liniştii publice
Fapta persoanei care, în public, săvârşeşte acte sau gesturi, proferează cuvinte ori expresii, sau se dedă la orice alte manifestări prin care se aduce atingere bunelor moravuri sau se produce scandal public ori se tulbură, în alt mod, liniştea şi ordinea publică, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani.
Dacă prin fapta prevăzută la alin. 1 s-au tulburat grav liniştea şi ordinea publică, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani.
Legea 61 1991 actualizata pentru sancţionarea faptelor de încălcare a unor norme de convieţuire socială, a ordinii şi liniştii publice

Art. 2. - Constituie contraventie savirsirea oicareia din urmatoarele fapte, daca nu sint comise in astfel de conditii incit, potrivit legii penale, sa fie considerate infractiuni:

a) savirsirea in public de fapte, acte sau gesturi obscene, proferarea de injurii, expresii jignitoare sau vulgare, amenintari cu acte de violenta impotriva persoanelor sau bunurilor acestora, de natura sa tulbure ordinea si linistea publica sau sa provoace indignarea cetatenilor ori sa lezeze demnitatea si onoarea acestora sau a institutiilor publice;
Pedeapsa este amenda de la 3.000 la 10.000 lei.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai o problemă cu chestia asta? Ce este asa frumos sa vezi oamenii goi pe stradă? Si asa există o grămadă de violatori, i ti dai seama ce se va intimpla daca se va ajunge in România sa merge m goi pe stradă? Nebunie.

| MaggoT969 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Asa-i ca ai mai mult de 40 de ani, te uiti la televizor si mergi la biserica?

| OnuOnulică a răspuns:

Nimic, doar că o să primești o amendă.

| cristimihailov a răspuns:

Banuiesc ca pana vine politia va sari vreun roman sa te ajute sexual.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da dar daca esti in curtea ta, pe spatiu privat, dar nu ai gard ce iti face?

| Roxin a răspuns (pentru anonim_4396):

Te pune sa iti faci gard. Vrei sa nu, publicul are acces ''peste gardul tau''. Deci, se incadreaza tot la fapte si gesturi obscene care tulbura linistea publica.

| floresdemayo a răspuns (pentru Roxin):

Aoleeeu, chiar că o să-i tulbure pe trecători, mai ales dacă are un corp frumos. ))

| Roxin a răspuns (pentru floresdemayo):

Pai eu ce zic? laughing) Dar daca nu are corp frumos, ce facem? :O

| floresdemayo a răspuns (pentru Roxin):

Schimbăm privirea... ))

| Roxin a răspuns (pentru floresdemayo):

Lasam ochii in jos.

| Seven07 a răspuns:

Ohhh da vara lui 2014 :-)) am avut o provocare la carti sa alerg gol pe strada, am alergat si cineva normal ca a sunat politia, practic am primit o banala amenda nimic special :-))

| SaraYang18 a răspuns:

Probail ca primesti amenda. Ciudata intrebarea

| nico16703 a răspuns:

Pai depinde, daca este un politist si tu esti femeie, nu te aresteaza. Daca este politista se poate sa fie foarte geloasa. Mult noroc la nuditate.