| Antipaticu a întrebat:

Ce limbi straine se merita sa invat?

30 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Engleza e cea mai importanta limba la nivel international.

greece12
| greece12 a răspuns:

Se spune ca esti de atatea ori om,cate limbi straine stii.
Ma surprinde ca intrebi care limba "merita" sa inveti,fiecare limba are caracteristicile ei,e modul de exprimare al unui intreg neam,indiferent care! Are o alta cultura,e o alta lume in care ti se permite sa intri,doar cunoscand o alta limba!
Asa ca, invata orice limba, doar invata!
Succes!

| Danyelusha a răspuns:

Engleza, pentru ca este limba internationala si vorbeste toata lumea apoi, urmatoarele limbi importante sunt germana si francezawinking

| Cosminovici18 a răspuns:

Salut antipaticule! Engleza si Franceza pentru ca sunt limbi internationale bine chiar daca engleza se vorbeste mai mult si in mai multe limbi straine nu exclude ca si Franceza sa nu fie o limba internationala!

| Akuryo a răspuns:

Engleza, franceza, germana, spaniola si acum sunt la mare cautare japoneza si arabawinking

Răspuns utilizator avertizat
| Akuryo a răspuns (pentru Antipaticu):

straight face intre japoneza si chineza sunt foarte multe diferente, si desi pentru noi pare mega grea, nu este chiar asa, s-a facut un studiu chatterbox si rusa si romana ar avea cea mai grea gramatica, este adevarat japoneza are 3 sau 4 alfabete, ultimul fiind cel mai greu, dar e mai usoara decat romanathinking

Răspuns utilizator avertizat
| Akuryo a răspuns (pentru Antipaticu):

Evrika!tongue

| Holocaust a răspuns:

In primul rand,. romana^.^,apoi engleza,franceza.
Daca poti mai mult,poti incerca germana(ce e putin inrudita cu engleza), spaniola si italiana(care sunt inrudite cu romana), si japoneza e interesanta.Stiu cateva expresii de la anime-uri laughing
Si nu in ultimul rand...

sarcasmul.Sa poti tine fraierii la distanta.

| BLURREDLINES a răspuns:

In primul rand, ar fi foarte util: Engleza, adica engleza se vorbeste foarte mult happy, apoi ar veni Franceza, si franceza este o limba foarte intalnita happy, iar apoi Germana, germana ( idem franceza ). Eu, la scoala, invat Franceza ( ca limba moderna 2 ), desi mi-ar fi placut sa studiez si Germana, ma atrag foarte mult limbile acestea happy!

| Λndrei a răspuns:

In primul rand engleza, apoi franceza si daca mai vrei germana si chineza.

| irina41099 a răspuns:

Engleza franceza si latina

| ynculpatu a răspuns:

Engleza

| hummer24 a răspuns:

Cred ca prima data ar trebui sa inveti romana laughing)
Engleza in mod special
Spaniola e o limba bine de invatat, pentru ca poti sa o vorbesti in spania si america latina toata
Franceza iarasi e o limba buna vb in franta si canada!
Dar tu trebuie sa te axezi bine pe engleza pentru ca in orice tara din lumea asta te vei intelege cu toata lumea in engleza

Răspuns utilizator avertizat
| hummer24 a răspuns (pentru Antipaticu):

Stiu,... eu faceam misto laughing

| ionutVUVUZELA a răspuns:

Engleza germana franceza

| Damii a răspuns:

Dupa parerea mea... daca stii engleza esti cel mai tare! Oriunde te duci, o sa iti fie de folos! Asa ca alte limbi...ce iti place tie!

| DontHaveANamee a răspuns:

Engleză în primul rând.
- ea este limba internationala. cu aceasta limba te poti descurca in majoritatea tarilor.
Italiană, spaniolă, franceză si germană.
- avem aproape acelaşi alfabet.

Răspuns utilizator avertizat
| NothingToEat a răspuns:

Engleza. pentru ca este limba straina de baza.

| sddsdsdewre a răspuns:

Franceva,italiana,engleza si spaniola.

| HitmanSA a răspuns:

Invata in primul rand Engleza ca e limba internationala si apoi Rusa...
Eu fac la scoala Engleza si Germana.Mare pacat ca nu fac rusa ca te descurci cu ea in Ucraina, Bulgaria si Rusia.

Răspuns utilizator avertizat
| HitmanSA a răspuns (pentru Antipaticu):

Da *** cu restul limbilor straine ce faci? De ce dracu sa mai inveti Germana? Ca doar in afara de Berlin Viena si Berna nu te duci nicaieri.De ce dracu sa inveri japoneza ca in afara de Tokyo nu-s alte optiuni.

Daca vrei invata Tziganeasca ca Is multi de astia in ROmania si nu te plictisesti.
Am dat un raspuns obiectiv cu limba rusa.Nu stii pe unde te duce viata...Si nu am luat vorba de la bunica

Răspuns utilizator avertizat
| HitmanSA a răspuns (pentru Antipaticu):

Dap.scuze daca raspunsul meu are un caracter ofensiv.Nu ma refeream la un loc de munca, ci la o vacanta(tabara/excursie) in aceste tari.Iti garantez ca nu toti vanzatorii stiu sa vorbeasca Engleza asa ca iti vine mult mai usor cunoscand putina rusa.

Răspuns utilizator avertizat
| werwer a răspuns:

Eu cred ca engleza este cea mai impotanta.adica merita sa o invati deoarece oriunde ai merge orcine ar intelege macar o boaba din ce zici.bine poti sa mai inveti si franceza/germana, tinand cont ca germanii se cred mai superiori si chiar daca inteleg ce zici in engleza se vor faca ca nu au inteles nimic...