| LoOvE a întrebat:

Ce mai bine? Sa aleg cu inima filologia pentru ca imi plac materiile de acolo sau sa aleg cu mintea profilul mate info pentru ca este mai bun pe viitor?

p.s-avadn in vedere ca nu imi place mate, fizica...deci pentru mine la mate info BAC.ul va fi super greu, imposibillaughing))

Răspuns Câştigător
| michelia a răspuns:

Pai de ce e asa de greu de ales? Si cu inima si cu mintea alegi tot filologie. Ai spus clar ca ti-e foarte greu cu stiintele, si nu numai in ideea bac-ului. Sint 4 ani de zile pe care ii poti petrece mai usor si mai frumos sau sa ti-i faci crunti.
Alege ce ti se potriveste ca profil si nu ce crezi tu ( acum) ca te-ar ajuta sa ai o meserie " care se cauta". Viitorul e in schimbare mereu, plus ca pe piata e nevoie nu doar de informaticieni si experti bancari.
Urmind filologia, o sa ai destule optiuni si in ce priveste facultatea si mai tirziu, ca job.
Fa ce-ti place si ce poti, asta e esentialul!

| LoOvE explică (pentru michelia):

Eu sunt cls 9 la mate info,(la un liceu bun)Deci CLAR acum in vacanta de iarna va trebui sa ma transfer la filologie(la un liceu mai putin bun.Merita sa vin la un liceu mai jos decat cel la care sunt acum? Nu vreau sa rada lumea).De exemplu daca vreau sa dau la psihologie, ea este cautata in Romania? Sau ar trebui sa plec in strainatate daca as vrea sa urmez ceva in domeniul acesteia.

Sau zi-mi tu ce as putea sa urmez cu brio la profilul filologie dupa liceu, avand in vedere ca sunt mai putine oportunitati(ca la mate info). Psihologia ar fi prima, apoi ce as putea la limbi straine? ASE?(nu stiu cu ce se manancalaughing.tu ce zici?

| michelia a răspuns (pentru LoOvE):

Tu nu faci liceul pentru gura vecinilor. Repet, sint 4 ani importanti in care poti sa te simti bine sau nu!
Iar profilul filo se face tot la licee teoretice, deci tot ai un blazon, daca asta conteaza.
Niste variante pot sa-ti dau, tinind cont de metodologia actuala ( nu se stie cum se va intra la facultate peste 4 ani, cu sau fara examen).
Limbi straine, limba romana, documentaristica, istorie, psihologie, sociologie, comunicare, jurnalism, asistenta manageriala, biblioteconomie etc.
Succes!

| michelia a răspuns (pentru LoOvE):

Am uitat inca doua importante: dreptul si stiintele politice.
Peste 10 minute probabil imi mai vin si alte idei si tot asa. Ai destule oportunitati, nu te panicahappy

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este adevarat ca filologia ti-ar limita in vreun fel sansele de a avea un viitor bun. insa necunoasterea matematicii si a fizicii o vor face (in general, toata viata ta va fi mai dificila fara cunostintele elementare de mate si fizica). Alege profilul pentru care simti ca ai inclinare. Atata timp cat dai ce ai mai bun si inveti la maximul potentialului tau, va fi bine.

| Konata a răspuns:

Eu m-as duce la filologie. Dar depinde de tine happy

| CryChristiAN a răspuns:

Eu sunt la mate-info si sunt sigur ca am facut alegerea corecta.
Dragul meu, alege bine, fiindca ce profil vei vrea, acesta te va marca toata viata ta.
In primul rand, trebuie sa dobandesti cunostintele din clasele 5-8, pentru ca altfel si filologia e grea. Alege doar, materiile care-ti plac.
Si mie mi-a placut filologia, dar in final am ales domeniul mate-info.
A da, si daca nu-ti place matematica, atunci baga-te pe M2, dar fii atent, ca si la M2 este multa muncahappy.

Succes, sa faci o alegere corecta si iti doresc un viitor cat mai bun.
Sanatate si o seara buna!happy.

| Zatharra a răspuns:

Atunci te sfătuiesc să alegi filologia aşa cum voi face şi eu (am aceiaşi problemă cu ştiinţele exacte).Îţi dai seama ce ai să faci la BAC...Şi de la filologie poţi merge mai departe la facultate! Aşa că baftă!

| OnStepToDie a răspuns:

Te sfătuiesc să alegi cu inima, şi eu mă voi duce tot la filologie happy

| AmBer4MuSic a răspuns:

Alege cu inima! Asa iti va place ceea ce faci si te vei descurca super bine! si app: la mate info da toata lumea acum. si nu toti au sanse la facultate din cauza concurenteiwinking Du-te la filologie. Fundaa te rog happy