| DanielaX a întrebat:

Ce credeti despre profilul Filologie? De ce zice toata lumea ca de aici nu ajungi decat la KFC si ca nu este folositor? Adica am vazut peste tot chestia cu "aici sau la pachet" si ca mate-info e superiooooooooor filologiei.Nu zic ca mate-info nu e foarte folositor in viitor dar parca ar fi un razboi.Voi ce parere aveti? Ce argumente ati avea PRO filologie? Pentru ca imi plac limbile straine si romana,isoria, geografia si as vrea sa aleg filologia. FUNDAAA! happy happy happy

Răspuns Câştigător
| AC4S4 a răspuns:

Argumente PRO?

- E mai usor.

Multi zic ca stiu destui oameni care o dat la medicina de la filologie. Ei bine acei oameni probabil ca au luat ore ca sa recupereze materia pierduta din clasa a XIa. Trebuie sa dai o gramada de bani ca sa recuperezi chimia,biologia (si fizica poate), cand era mai usor sa te muti la stiintele naturii.
Daca vrei la o facultate de informatica, e adevarat,informatica o inveti usor, repede chiar si singur. Insa la facultate se face analiza matematica, cum o sa stii ce-i aia daca din clasa a XIa nu mai faci mate? Meditatii.

Sa zicem ca alegi o facultate pe profil uman, dar acestea nu se mai prea cauta in Romaniahappy. Nu zice nimeni ca nu-ti gasesti slujba dupa filologie, dar probabil ca nu va fi pe domeniul pe care ti-l doreai tu.

Si acest razboi este cauzat de diferenta de dificultate dintre filologie si mate-info. Cei de la mate-info trebuie sa faca romana,istorie,geografie,limbi,mate,info, chimie, fizica, bio... de toate. In schimb cei de la filologie nu mai fac materii de real din clasa a XIa(decat stiinte... ).
Adica eu de ce trebuie sa fac 4 ore de limbi(2+2),3 de romana, una de istorie si una de geografie daca cei de la filo fac doar o ora de stiinte?

| zurick a răspuns (pentru AC4S4):

Eu nu știu de ce trebuie să dau bacul din literatura...Sigur n-o să mă ajute la nimic.

9 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Eu sunt la filologie si imi place mult.E destul de ok..plus ca nu mai trebuie sa imi bat capul cu matematica, chimie, fizica ceea ce pentru mine e super sa nu le mai fac.
Plus ca, cunosc destui care de la filologie s-au dus la medicina..deci nu conteaza atat de mult profilul absolvit pe cat conteaza facultatea.Liceul e liceu oriunde.Alege ceea ce iti place,alege filologie daca vrei.E bine si aici.Cei ce zic ca doar la mate-info se face carte nu stiu majoritatea, nici sa faca un text argumentativ la bac la romana...
Alege filologie, alege profil uman daca spui ca te atrag acele materii(romana, istorie, geografie etc) fiindca nu are rost sa faci mai multa matematica sau fizica daca iti plac stiintele umaniste..Nu te lua dupa parerile celor din jur, fa ceea ce iti dicteaza inima, alege dupa pasiunile tale si nu dupa vorbe-n vant.Succes maxim.

| DanielaX explică (pentru AvalohAlyn):

Mersi! Pacat ca nu am mai multe fundite happy

| kurinkita a răspuns:

Astia care zic ca ajungi la KFC vorbesc prostii. Mai poti si la McDonalds.

| DanielaX explică (pentru kurinkita):

Cum sa nu -_-

| DanielaX explică (pentru kurinkita):

Cum sa nu -_-

| zurick a răspuns:

Și la mine în clasă sunt destui care tratează filologia aiurea..., se pare că asemenea specimene există peste tot.
Oricum, dacă nu ești pasionată de materii reale, nu văd un motiv pentru care te-ai chinui 4 ani.

| IoanaIonuca a răspuns:

Depinde si de facultatea la care vrei sa mergi. In general, nu prea conteaza profilul. Daca vrei filo, du-te la filo! Nu conteaza ce spun altii sau ce vezi tu pe net. Poti sa fii la profil de mate-info si sa nu faci nimic dupa liceu sau poti sa fii la filo si sa mergi la medicina. Deci, profilul nu are o asa mare importanta. Fa ce iti place! :*

| TheBunny a răspuns:

Fa ce îți place! Și eu tot la filo sau Ss as vrea să dau. Dacă nu o ai cu matematica n-ai ce să cauți la mate-info. De la filo poți sa te duci la drept de exemplu și un judecător ia o căruța de bani.