Întrebare recomandată | Maryna78 a întrebat:

Ce poti deveni daca alegi profilul de filologie sau stiinte sociale? Si care e diferenta dintre ele?

4 răspunsuri:
| Zenit313 a răspuns:

Somer in ambele cazuri!

| michelia a răspuns:

Ambele sint profile de la liceele teoretice asa ca nu obtii nici un fel de calificare. Va scrie doar pe diploma de bacalaureat ce profil ai absolvit.
Desi seamana in mare, difera prin ponderea pe care o au unele obiecte de studiu.
La filologie faci mai multe ore de limbi straine, de latina ( la care dai si teza), literatura universala.
La stiinte sociale ai ca discipline specifice logica, psihologia, sociologia.
Ambele profile pun accentul pe romana, limbi, istorie si geografie iar orele de stiinte ( matematica, fizica, biologie si chimie) sint foarte putine, secundare.

| SooRa a răspuns:

La profil de filologie se face limba romana,engleza,franceza\spaniola\germana [depinde de liceu] si latina cel mai mult,apoi istorie,geografie mai putin.
La stiinte sociale se face filozofie,istorie,logica, geografie, se bazeaza mai mult pe aceste lucruri, apoi romana, 2 limbi staine.
P.S. : Am inteles ca matematica se face la fel de putin l amandoua, dar la stiinte sociale se da BAC si la mate.

| michelia a răspuns (pentru SooRa):

Nu, la stiinte sociale NU se da bac la mate.
Se da la romana, o limba straina, istorie sau geografie si ultima proba la alegere din psihologie, logica, filosofie, sociologie.