| huuu a întrebat:

Ce puteti spune despre cultura bizantina.
Prin ce va impresioneaza?

3 răspunsuri:
| gloria_1375 a răspuns:

Civilizatia si cultura bizantina s-au constituit ca o,, sinteza a tuturor elementelor politice, religioase, intelectuale ale lumii antice in declin: traditie latina, elenism, crestinism, cultura orientala’’. De-a lungul unei perioade de peste 11 secole, in timp ce Occidentul traia o epoca de faramitare, Imperiul bizantin si-a creat o monarhie absoluta si o administratie puternic centralizata, a conservat traditiile clasice (cultura dreapta si dreptul roman) carora le-a integrat elemente orientale, si si-a extins actiunea civilizatoare si culturala in tarile Europei Sud-Estice si Rasaritene.

| huuu explică (pentru gloria_1375):

Vreau ceva autentic, nu copiat de pe net.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Pe mine m-a impresionat mozaicul bizantin http://zinnaida.ro/2012/02/11/arta-mozaicului-bizantin/