| BiiBiis a întrebat:

Ce sa fac sa imi vina cheful sa citesc carti? Mie nu prea imi place sa citesc, dar pe de alta parte vreau sa citesc, dar de multe ori intervine lenea, de multe ori nu inteleg cartea si ma las pagubas. sad Ce pot face sa am mai mult chef de citit si mai mult interes? Cum ar trebui sa gandesc? Pari va rog!

13 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Ar fi bine sa stim ce varsta ai.Ca sa-ti educi gustul pentru lectura in cazul tau ar trebui sa incepi cu carti mai putin voluminoase si pe teme care te atrag, respectiv aventuri, romane politiste, carti de spionaj.Continua cu cartile recomandate de scoala:sunt cele mai valoroase.

Răspuns utilizator avertizat
| z8 a răspuns:

In primul rand cartea trebuie sa fie buna si sa aiba un limbaj pe intelesul tuturor. In al 2lea rand, trebuie sa ai atentia distrasa de la ea cat mai putin. Mai trebuie lumina buna, sa stai in ceva comod si cam atat imi vine pe moment. Bafta!

| liveincolors a răspuns:

E important sa-ti placa ce citesti. Cauta o carte care sa fie pe gustul tau si pe intelesul tau.

| AndutzaAndu a răspuns:

Păi citeşte şi tu cărţi mai moderne, cărţi noi apărute, nu cărţi de pe vremea lu' Pazvante Chioru' laughing.
Mie de exemplu mi-a venit chefuş de citit cărţi când le-am văzut pe nişte colege de'ale mele care îşi aduc cărţi la şcoală ca să mai citească din ele în pauze.
Şi eu cam aşa eram ca şi tine, de multe ori când vroiam să mă apuc de citit venea lenea şi ziceam că las pe mâine...
Şi verifică ce fel de cărţi îţi plac (ce gen), că dup-aia e floare la urechewinking.

| rain a răspuns:

Si eu sunt la fel ca tine. Daca doresc sa citesc, fac in asa fel incat sa nu ma distraga nimic (fara calculator, telefon, televizor), si-mi impun sa citesc pana la pagina X (sa zicem). Stii cum e vorba aia "pofta vine mancand".

Mult succes!

| T30D0RA a răspuns:

Mai intai, trebuie sa stii ce fel de carti iti plac.

| idontknow a răspuns:

Parerea mea este sa citesti o carte carora li s-a parut si altora interesanta, altii care au mai citit, alta varianta ar fi ca prin citit iti imbogatesti vocabularul si cultura, trebuie sa citesti, nu cred ca exista persoana care sa nu ficitit, te cred ca si mie de multe ori mi-e greu sa citesc, mai ales ca sunt la filologie, dar profa imi stabilieste un termen pentru a termina cartea, daca observa ca nu stiu subiectul nota 3.winking(acum nu mai este nota 4, s-au modernizatlaughing), sper ca am rusit macar 1% sa te fac sa citesti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai alegi o carte cu un subiec cu actiunea care ti se potriveste si care iti place(nu poti face ceva cu placere daca chiar nu-ti place. ex eu nu citesc o carte cu subiec de aventura daca mie nu-mi place aventura intr-o poveste.ai un exemplu...), trebuie sa gasesti cartea care iti arata ce subiect te pasioneaza cel mai mult

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebyie sa vii linistit si sa ai minte libera

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa iti pui mintea la contributie... daca te plictiseste ceea ce citesti, nu intelegi nimic, asa ca ia o carte care iti place si inchide acum calcultorul si incepe sa citesti.AUZI? INCHIDE CALCULATORUL! bafta

| elizasedai a răspuns:

La inceput, uram sa citesc carti deoarece eram obligata, dar a aparut o carte intitulata,, Harry Potter'', era cu magie aventura si uneori amuzanta si mi-a placut. Pe urma am mers la biblioteca si am cautat alte carti de acelasi tip. Daca vrei sa-ti vina chef de citit gandeste ce fel de tip de carti preferi si asa ajungi sa citesti cartiwinking. Spor la citit!

| porcelan a răspuns:

Cand nu ai chef de citit gandeste-te ca cat o sa fi de mandru de tine si ce sentiment de satisfactie it va da gandul ca ai reusit cand o sa termini cartea. Sau imagineaza-ti ca particip la o discutie intre prieten sau cunostinte si este vorba de cartea x. Daca nu ai citit cartea respectiva o sa taci din gura si o sa incerci sa nu fie foarte evident ca tu habar nu ai. Nu ar fi un sentiment placut sa zici ca tu le-ai citit deja si sa-ti spui parerea? Dupa acest exercitiul de imaginatie probail ca o sa te simti mai motivat.