| George_Demeni_1990 a întrebat:

Ce se intampla daca nu am nici macar o nota la chimie pe semestrul doi? Semestrul trecut am avut un 8 si doi de 9.
Am lipsit la multe ore si nici nu am primit explicatiile din clasa, deci nu cred ca o sa iau note bune daca ma asculta acum.

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu ai note atunci nu-ti incheie media pe sem.II si nici media anuala si esti amanata, urmand a da un examen pentru a avea medie pe sem.II si pe an.

| alessia5158 a răspuns:

Asa cum ti-a raspuns userul Ioandelasal, vei fi declarat "amanat" pe semestrul al doilea si vei sustine un examen la disciplina chimie. Media obtinuta la acest examen este considerata ca fiind medie semestriala corespunzatoare semestrului doi la disciplina chimie.

| AnaBejenaru a răspuns:

Păi,se aduna prima medie cu media de pe al doilea semestru și după se împart, cred. Oricum dacă nu ai medie pe al doilea semestru, nu treci la chimie.

| Violleta2022 a răspuns:

Si ce te impiedica sa intrebi colegii ce lectii ati avut, si sa inveti din carte?
Ori sa ceri caietul cuiva si sa copii lectiile la care nu ai fost?!

| George_Demeni_1990 explică (pentru Violleta2022):

Ce parte din "nu am primit explicatiile din clasa" nu intelegi?

| Violleta2022 a răspuns (pentru George_Demeni_1990):

Tu consideri ca cineva este dator sa-ti dea explicatiile din clasa?
Atunci culca-te pe o ureche cand cineva o sa vina sa-ti daruiasca caietul lui cu explicatiile, pentru ca nu se va intampla asta!

| George_Demeni_1990 explică (pentru Violleta2022):

Omule, ma refeream la explicatiile date de profesor.

| Speed99 a răspuns:

Salut!

N-o sa iti lase media neincheiata, stai linistit. O sa te asculte, iar daca nu stii raspunsurile, o sa te lase corigent pe semestrul asta. Oricum depinde si ce fel de profesor e.

Oricum pe vara nu are cum sa te lase din moment ce ai media 9 pe primul semestru.

Bafta!

| George_Demeni_1990 explică (pentru Speed99):

Cum adica nu are cum sa ma lase pe vara?

| George_Demeni_1990 explică (pentru Speed99):

Cum adica nu are cum sa ma lase corigent pe vara?

| Nadia140 a răspuns:

Pai trebuie sa te asculte ca sa iti faca media pe semestru 2. Daca nu stii probabil o sa iei note mici si desigur vei ramane corigent la chimie. Si o sa trebuiasca sa dai la toamna. Deci nu conteaza ca ai pe semestru 1 8 si 9. Iti trebuie si pe semestru 2 ca sa poata sa iti faca o medie.

| Nadia140 a răspuns:

Pai trebuie sa te asculte ca sa iti faca media pe semestru 2. Daca nu stii probabil o sa iei note mici si desigur vei ramane corigent la chimie. Si o sa trebuiasca sa dai la toamna. Deci nu conteaza ca ai pe semestru 1, 8 si 9. Iti trebuie si pe semestru 2 ca sa poata sa iti faca o medie.