| Ggghhzdg a întrebat:

Daca am lipsit tot primul semestrul in clasa a 9 a ce se intampla? Sunt examtriculat daca motivez absentele?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inca nu s-a terminat primul semestru, n-a ajuns nici macar la jumatate, asa ca nu puteai lipsi tot semestrul.
In orice caz nu vei fi exmatriculat, aceasta sanctiune se aplica doar in cursul superior al liceului, incepand cu cl. a XI-a. In schimb, daca nu-ti motivezi absentele, se scade nota la purtare, cu cate 1 punct pentru fiecare 10 absente nemotivate. Daca ai 90 de absente nemotivate vei avea media la purtare 1 pe sem.I, astfel ca si media anuala va fi de 5, 50, chiar daca media pe sem.II va fi 10, astfel ca vei ramane repetent.
Daca iti motivezi absentele atunci nu exista nici o problema, nu se scade nici media la purtare.

| Ggghhzdg explică (pentru Ioandelasal):

Si daca nu am nici o nota?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ggghhzdg):

Ai timp sa primesti note pana la sfarsitul semestrului.