| jumbobadboy a întrebat:

Ceau TPU,am o mare problema.
Am ajuns la liceu si mi-am dat seama ca trebuie sa stiu engleza, nu am invatat-o in generala deoarece profesoara nu ne-a stimulat sa o invatam.Si acum trebuie sa o invat de nevoie.
Cum as putea sa invat aceasta limba,la scoala facem nivelul b, dar habar nu am nici de a (sunt clasa a 9a)

2 răspunsuri:
| sweetys a răspuns:

Incerci sa traduci pentru inceput cate jumatate de ora sau chiar o ora nu conteaza ce nu conteaza daca ai dictionar sau nu, poti sa traduci si pe net dar sa nu traduci propozitiile intregi. Incerca sa traduci cuvant cu cuvant sa le scrii de mana pe un caiet/ foaie si in engleza si in romana ca sa te obisnuiesti si cu scrierea si sa-ti ramana si traducerea. Eu asa am reusit sa-mi pun engleza cat de cat la punct. Succes si daca te vei tine de treaba in fiecare zi o sa inceapa sa-ti fie mai usor si dupa ceva timp incepi sa traduci cate o ora daoua. iar cand iti faci temele la fel sa nu traduci propozitia intreaga iei cuvant cu cuvant si-l traduci chiar daca e mai greu si o sa-ti ia mai mult timp.

| Stefxn a răspuns:

Cam in aceeasi situatie si eu :/