| Andreea9829 a întrebat:

Cei 4 cetateni de mai jos sunt ingropati in pamant, fiecare cu cate o palarie pe cap. Toti stiu ca:
-palaria de pe capul lor poate fi albastra sau verde
-ca sunt 4 in total si pozitia fiecaruia
-daca primul care isi spune culoarea palariei si greseste, toti vor fi omorati
-daca primul care isi spune culoarea palariei o nimereste, restul vor fi omorati
-daca primul care isi spune culoarea palariei o nimereste dar nu poate justifica rationamentul pe baza caruia a nimerit-o(adica logica in loc de bafta), toti vor fi omorati
Nu au voie sa vorbeasca intre ei, nu pot misca capul, nu se pot apleca, nu bate vantul sa le sufle palaria.
Toti sunt cu fata catre zid.(dreptunghiul acela rosu e zidul, palariile sunt de dimensiuni egale) Cum reusesc cat mai multi sa supraveietuiasca? fundita:d:d

Răspuns Câştigător
| DanDannn a răspuns:

Exact laughing Poate sunt toti morti deja

4 răspunsuri:
| ganton a răspuns:

Si ce e de rezolvat aici?

| Blondamea a răspuns:

Sh ce vrei de fapt sa afli?

| 3my098 a răspuns:

Pai poate primul e mai scund si al 2 e mai inalt si ii spune ce culoare are palaria lui big grin

| ioanna_5708 a răspuns:

Dar ce vrei tu sa aflii din asta?