| Aries90 a întrebat:

Cine a dat ECDL-ul si imi poate spune mai multe? Cum sa ma pregatesc pentru el? Exista manuale, sau trebuie neaparat cu un profesor? Cat costa?

Răspuns Câştigător
| AdelinaC a răspuns:

Buna! Eu am dat ECDL-ul anul asta.Costa destul de mult, dar daca esti la liceu ai reducere.Mai intai trebuie sa iti faci un card virtual unde se vor inregisatra toate rezultatele late care costa in jur de 150 ron, apoi vei da 7 module, fiecare a cate 60 ron. Punctajul minim de trecere este de 75%, testul constand in niste intrebari teoretice dar si practica.La teorie iti va da ceva in genul asta http://www.dualis.ro/ (intra pe link si da la simulari ECDL,apoi ia fiecare modul in parte) iar la partea practica iti va da de facut un tabel(daca este la Excel),de pus un efect(la Power Point),de sters ceva, de copiat, etc.Nu este greu daca stii sa lucrezi cat de cat cu calculatorul.Nu trebuie neaparat sa te pregatesti cu un profesor pentru ca exista niste manuale speciale(daca esti la liceu,vb cu profu de info, daca nu intreaba la o librarie, iar daca nu vrei sa dai banii iti pot trimite eu niste materiale pe mail daca imi dai id-ul intr-un mesaj). Dupa ce vei trece toate cele 7 module ti se va elibera o diploma care va costa si ea ceva. Daca vei pica un examen, ai posibilitatea sa il mai dai odata, platind din nou suma respectiva unui modul.

Daca ai intrebari poti sa-mi trimiti un mesaj.

| DyDyuKa a răspuns (pentru AdelinaC):

Buna...vreau si eu cateva materiale in legatura cu ECDL...mi le poti da si mie?

| Luisa_Andreea_1995 a răspuns (pentru AdelinaC):

Buna! Imi poti trimite si mie, te rog mult, materialele pentru Ecdl?

| Elena1971 a răspuns (pentru AdelinaC):

Buna, as vrea si eu materialele pentru ECDL> Cu respect, violetacampean@yahoo.com

| Ungureanu_Delia_1998 a răspuns (pentru AdelinaC):

Bună! Dacă mai ai materialele te rog să mi le trimiți și mie - ungureanudelia896@yahoo com. Mulțumesc!

| AdelinaC a răspuns (pentru Ungureanu_Delia_1998):

Nu le mai am, imi pare rau

| Anonima1952 a răspuns (pentru AdelinaC):

Buna, as vrea si eu acele materiale daca nu te deranjeaza❤️
ana.m25@yahoo.com

9 răspunsuri:
| anutza a răspuns:

Eu am facut un curs ecdl online trimite-mi un e-mail pe ln_anamaria@yahoo.com si iti trimit cursurile

| NickiMinaj a răspuns:

L-am dat eu. E o mizerie, care nu te ajuta la nimic! E absolut inutil sa-l dai. Mai bine cauti un curs serios, spre exemplu cele pentru limba engleza : Cambridge, Toefl etc.Nu da ECDL! Si costa si mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ECDL e un certificat de competente in folosirea Windows si a programelor Office recunoscut international. Nu e greu, dar la examene iti da si lucruri pe care probabil nu le-ai facut vreodata. Asa ca, pentru a invata, poti folosi cartea de la Editura Albastra (http://www.gmi.ro/librarie/catalog/... si de aici mergi la ECDL in stanga sus) sau desigur, cu profesor (fiecare centru de examen face si cursuri). La faza cu profesorii trebuie sa te interesezi de preturi; toate centrele au aceleasi preturi pentru examene, carduri si diplome, dar orele de curs sunt taxate diferit (FOARTE diferit), putand ajunge de la 5lei/ora pana la 30lei. Oricum, per total, ajunge undeva la 250-300lei si asta fara cursuri.
Aaa, foarte important, nu se dau note, e doar pe principiul admis/repins, iar pentru a fi admis trebuie sa iei peste 70% din punctaj. De asemenea, se poate echivala cu proba de competente digitale de la bac.
Daca vrei ECDL-ul doar pentru bac, nu stiu cat de mult se merita. Bac-ul la TIC (competentele digitale) este FOARTE usor si sunt sigur ca un profesor in liceul tau va face pregatire (gratis).

Sper ca ti-a fost de ajutor. Daca mai vrei detalii da mesaj privat :D.