| Oancea_Andreea_1998 a întrebat:

Cine imi poate spune si mie" Cand a trait Dracula" vampiru din filme si cand a trait Dracula ca personaj istoric?

3 răspunsuri:
| tranquilaaa a răspuns:

Dracula e doar personaj istpri. El a fost tata lui Vlad Tepes. Se invata la istorie. Aceasta denumire i-a fost data din cauza faptului ca era foarte crud. El se numea Vlad Dracul, si se zice ca ar fi fost un rege dur cu supusii sai de aceea i-au dat aceasta denumire. Dupa povestea istorica au aparut sf-urile. Acestea au adaugat evenimente si au" inflorit" imaginea lui Dracula pentru a-l face mai fioros. De aici a luat nastere Dracula-vampirul din filme. Funda?

| mdaria a răspuns:

Dracula ca personaj istoric nu exista. Dracula e un personaj inventat intr-o carte de un neamt.

| ShadeAdda a răspuns:

Asta te poate ajuta foarte mult (daca stii sa citesti in engleza si sa traduci). Bafta!
http://www.call-to-arms.net/mangavlad.html