| edybrt9698 a întrebat:

Cine naiba a inventat scoala?

11 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

O persoana care a vrut ca lumea sa nu ramana analfabeta, ci sa evolueze!

April
| April a răspuns:

Pai, dupa parerea majoritatii elevilor, naiba insusi, nu? Inteleg intrebarea ta fiindca uneori scoala ajunge "cumplit mestesug de tampenie, Doamne fereste!"Si afirmatia apartine unuia mult mai cunoscut decat noi. Dar cum am fi stiut de el, daca n-ar fi fost scoala?
Serios vorbind, scoala a inventat-o primul om care i-a spus fiului sau ca a aflat o metoda noua de a vana un mamut, sa spunem; iar fiul a transmis-o, la randu-i, fiului sau.Fiindca scoala face legatura intre generatii transmitand de la una la alta experiente si informatii. Mi intai oral, apoi in scris. Datorita scolii suntem cei care suntem:fiecare o chintesenta de experiente si informatii ajunse prin secole si milenii pana la noi.Numai bine.

| Razvan a răspuns:

Unu prost care a vrut să nu rămânem în stadiul ăla când îţi curgeau balele, mâncai carne de elefant şi stăteai lângă foc scărpindu-te la OO

| cristianorudi7 a răspuns:

Cuza

| Marghioalaa a răspuns:

Aca ne gandim putin ar trebui sa ne intrebam "Cine a inventat scoala?". Se spune ca un rege francez Carol cel Mare ar fi inventat acest institut. Exista un cantec in franceza care se numeste Sacre Charlemagne (sacre la sens figurat nu are inteles de sfant sau sacru ci dus cu pluta). Pt cei ce nu cunosc limba cantecul spune: Cine a avut nebuneasca idee de a inventa intr-o zi scoala? Este acel dus cu pluta acel Carol cel mare. Ne-a lasat liber pentru viata doar doua zile pe saptamana."-si alte critici la adresa ingeniosului inventator.
Sper ca te'am ajutatwinking

| Marijuana187 a răspuns:

Prima şcoală românească se află în interiorul curţii Bisericii Sfântul Nicolae din Brasov din cartierul istoric Şcheii Braşovului. Primele cursuri în limba română au avut loc aici în 1583. Actuala clădire datează din anul 1760. În prezent edificiul adăposteşte "Muzeul Prima Şcoală Românească", sub conducerea filologului Vasile Oltean.

Adaug

Diaconul Coresi şi colaboratorii săi (Călin, Mănăilă, Şerban Coresi, Toma, protopopii Iane şi Mihai ş. a.) au realizat cele dintâi cărţi de circulaţie în limba română, făcând posibilă biruinţa definitivă a scrisului în limba poporului, tipărindu-se între anii 1556-1588 a circa 40 titluri de carte în sute de exemplare, care s-au răspândit în toate ţinuturile româneşti.

La ce foloseste o scoala? scoala ca institutie sau scoala ca si cladire unde invata elevii? Oricum un loc unde copii pot invata in mod organizat asistati de profesori.

| ĐoarUnPunctuleţ a răspuns:

Istoric vorbind din cate imi amintesc eu, scoala a fost inventata de romani si au inceput nobilii, care isi duceau copii la scolile private pentru a-i educa, cizela etc. Incet incet scoala a devenit accesibila pentru toata lumea

| nimenialtudecatunanonim a răspuns:

Byzantines sau Hellenists... unu din astia doi

| soby47 a răspuns:

laughing) buna intrebare.laughing si eu ma intrebam asta

| AlcoholicSmile a răspuns:

Un prostlaughing

| clso a răspuns:

Somerieni