| teodora555 a întrebat:

De ce s-a inventat scoala? sSi cand s-a inventat?

6 răspunsuri:
| DanielaMe a răspuns:

Scoala s-a inventat ca lumea sa nu mai fie predominata de prosti. Daca n-ar fi fost scoala tu nu mai scriai asta, oameni ce au invatat la scoala au inventat majoritatea lucrurilor din jurul tau ( telefon, frigider etc... )

| Lullabies a răspuns:

Scoala a fost inventata pentru a nu trai degeaba pe pamanat. Adica nu cred ca putem trece asa prin viata fara sa stim ce e in jurul nostru. Scoala a facut omenirea sa avanseze atat de mult, de la tehnologie, pana la stiinta. Nimanui nu cred ca ii place scoala, dar cand o sa fim maturi o sa ne dam seama ca daca am invatat la varsta care trebuia, avem un avantaj imens in societate.

| DragosConstantin a răspuns:

Daca nu se inventa scoala atuncea nu ne puteam gasi un loc bun de munca si eram niste inculti...nici mie nu-mi place scoala, dar trebuie facuta daca doresti sa devii cineva in viata si sa iti castigi existenta. cine crede ca, scoala nu are niciun rost inseamna ca e inca un copilas care nu gandeste lucruriile cum trebuie gandite.

Răspuns utilizator avertizat
| NIMENII a răspuns:

Presupun k ai loat o nota mica la scoala si parinti teau pus pe invatat, asa-i? Sa inventat ca sa nu fim prosti (ei bine cu exceptia celor care nu au treaba cu realitatea), Scoala a fost din tot dauna numai ca a fost sub diferite forme apai acum cateva sute de ani a devenit obligatorie