| Ady_Adryan_2000 a întrebat:

De ce s-a inventat scoala?

8 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Ca să NU vă plictisiţi rolling on the floor

| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a nu ramane un ignorant bundoar sa pasca bobocii sau sa aiba grija de cireada de vaci sau turma de porci la tara si sa nu ramai un maturator de strada sau un gunoier.

| mihai69 a răspuns:

Dacă nu pentru a scădea numărul de proști la hectar, chiar nu știu...

| OnuOnulică a răspuns:

Pentru a putea educa majoritatea oamenilor...si sa ii ajute sa invete sa scrie si sa citeasca.

| neutrino a răspuns:

Scoala s-a inventat pentru a avea parintii unde sa-si trimita copii, atunci cand ei, parintii, merg la serviciu.

| SweetMinion a răspuns:

Ca sa ne intrebam noi acum de ce s-a inventat.

| Admunssen a răspuns:

Scoala a fost inventata de cineva care s-a gandit ca unii vor din adins sa ramana repetenti.

| dani2404 a răspuns:

Pana acum 100 de ani, scoala si-o puteau permite doar copii dintr-o familie bogata, nobila. Tinand cont ca pe la sfarsitul anilor 800 inceputul 1900 era o medie de 80% de analfabeti. Dupa, scoala a devenit un principiu important in viata de zi cu zi, si datorita ei in 2015 se ajunge undeva pe la 2-3% media de analfabeti pe tara ( in Europa). In tarile foarte sarace exista din pacate un procentaj mare de analfabeti pentru ca nu sunt bani pentru a construi scoli, dar sunt bani pentru a se construi 200 de zgarie nori prin N.Y. si L.A.
In cuvinte simple, pentru ca toti sa aiba o instructie, o cultura generala si ca orice om sa stie sa scrie.